FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 15,30 sati

ZAGREB, 9. listopada 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 15,30 sati:

ZAGREB

Hrvatski sabor sutra će, u nastavku 5. sjednice, birati svog novog predsjednika, za kojega SDP predlaže Josipa Leku, dosadašnjeg potpredsjednika i obnašatelja dužnosti predsjednika. SDP je danas, na sjednici Kluba zastupnika, potvrdio odluku po kojoj će koalicijskim partnerima Josipa Leku predložiti za predsjednika Sabora, dužnost koju je Leko privremeno obnašao zbog bolesti dosadašnjeg predsjednika parlamenta Borisa Šprema, koji je preminuo prošle nedjelje. Klub SDP-a odlučio je i da će Dragicu Zgrebec, svoju dugogodišnju saborsku zastupnicu, predložiti za potpredsjednicu Sabora. SDP je danas najavio i da će Leku na dužnosti predsjednika Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav naslijediti SDP-ov zastupnik Peđa Grbin, te da će preminulog Borisa Šprema u zastupničkim klupama zamijeniti dosadašnja zamjenica ministra znanosti, obrazovanja i športa Marija Lugarić.

ZAGREB

Uoči sutrašnjeg nastavka 5. sjednice Sabora, koji prošloga tjedna nije zasjedao zbog smrti Borisa Šprema, sastat će se Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP). Na dnevnom redu MIP-a je rasprava o zahtjevu predsjednika Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Vojislava Stanimirovića da zastupnički mandat stavi u mirovanje, te da ga u zastupničkim klupama počne mijenjati Dragan Crnogorac. Zahtjev za mirovanje zastupničkog mandata Saboru je uputio i SDSS-ovac Jovo Vuković, pa bi se umjesto njega u zastupničke klupe trebao vratiti Mile Horvat. MIP će sutra odlučivati i o ostavci koju je na zastupničku dužnost podnio bivši predsjednik HSS-a Josip Friščić, umjesto kojega bi zastupnički mandat trebao početi obnašati njegov nasljednik na čelu stranke Branko Hrg.

ZAGREB

HNS trenutno ima granični rejting, a na nama je da na lokalnim izborima iduće godine potvrdimo snagu organizacije koja je neupitna, izjavio je danas predsjednik HNS-a Radimir Čačić istaknuvši da je snaga HNS-a u tome da je po broju članova i mreži, bez obzira što nije po političkoj podršci, uvjeljivo druga najjača organizacija u Hrvatskoj, nakon HDZ-a. Očekujemo da će lokalni izbori pokazati najbolji rezultat HNS-a ikada, a što će biti lako provjeriti prema broju vijećnika, gradonačelnika i župana, ide li se u dobrom ili lošem smjeru, istaknuo je Čačić na konferenciji za novinare. Sretna je okolnost što razočaranja naših građana nedovoljnom brzinom promjena u Hrvatskoj koje se događaju na državnoj razini, na lokalnoj imaju sasvim drugu dimenziju, jer građani prepoznaju naše lokalne kandidate, dodao je. Druga faza su parlamentarni izbori i na njima će se mjeriti rezultat ili njihov izostanak, a kad govorimo o HNS-u, primarno je to vezano za ministarstva koje HNS pokriva. Sigurno je da su ljudi najosjetljiviji na gospodarske rezultate i ne uspije li do tada gospodarstvo ostvariti porast BDP-a i izlaz iz recesije, ne zaslužujemo da budemo izabrani, istaknuo je Čačić. Vlada je potpuno stabilna, ima uvjerljivu većinu i poduzela je ono što svaka odgovorna vlada mora poduzeti, povukla je radikalne reformske poteze u prvoj godini mandata i očekujem da ćemo imati rezultate, ocijenio je Čačić na konferenciji za novinare na temu "Dubrovnik - HNS-ov model uspješnog upravljanja i uključivanja u državni projekt".

ZAGREB

Ministar gospodarstva i prvi potpredsjednik vlade Radimir Čačić danas je u vezi prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o padu BDP-a u Hrvatskoj ove godine od 1,1 posto podsjetio na svoju izjavu s početka godine da vlada čini sve da se spriječe katastrofične prognoze nekih analitičara o padu BDP za više od dva posto, te da i MMF potvrđuje što je i on govorio. Čačić je na konferenciji za novinare u središnjici HNS-a rekao da su u javnim tvrtkama nužne racionalizacije i da to pokazuju sve analize, no da u prvoj fazi neće biti otpuštanja, nego prirodni odljev. Nakon toga će se zaposlenicima s 38 ili 39 godina radnog staža omogućiti da bez velike penalizacije odu u prijevremenu mirovinu, a u trećoj fazi kontinuirano će se provoditi i ocjenjivanje uspješnosti zaposlenika koja će, dodao je, neuspješne eliminirati iz sustava javne uprave i dati mogućnost mladima i obrazovanijima. Na novinarski upit o privatizaciji hrvatskih brodogradilišta, Čačić je rekao da je Vlada, što se tiče Brodosplita, donijela sve odluka te predstoji potpisivanje ugovora koji pretpostavljaju ogromna financijska sredstva koja ih prate u ovoj i sljedećoj godini do milijardu i pol kuna. To su tereti koje vlada nosi jer to nitko drugi prije nije učinio, kazao je Čačić dodavši da će vlada dugove pokriti i da će Hrvatska svoje obveze izvršiti te da će u najkraćem mogućem roku ugovori biti potpisani.

Što se tiče Brodotrogira u tijeku je pregovaranje na temelju vladinih odluka i očekujemo da će se do kraja godine završiti taj proces i njegova privatizacija.

Privatizacija brodogradilišta 3. maj ide prema konceptu privatizacije pulskog Uljanika, s drugom fazom kao mogućnošću ulaska pulskog brodogradilišta u 3. maj, a javljaju se i neke druge opcije koje će biti iznesene u javnost kada budu spremne za to, rekao je ministar gospodarstva i prvi potpredsjednik vlade Radimir Čačić.

ZAGREB

Dva dana uoči ovogodišnje dodjele Nobelove nagrade za književnost navršava se 120 godina od rođenja nobelovca Ive Andrića, književnika i diplomata. Ivo Andrić rodio se 9. listopada 1892. u Travniku (Bosna i Hercegovina) u hrvatskoj obitelji. Nakon očeve smrti, djetinjstvo provodi u Višegradu, gimnaziju završava u Sarajevu, a 1912. dolazi na studij u Zagreb. Premda su Andrićevi književni počeci vezani uz hrvatski kulturni krug, tridesetih godina prošloga stoljeća priklanja se srpskoj književnosti. Prvu je pjesmu objavio 1911. u Bosanskoj vili, a 1914. skrenuo je pozornost svojim prilogom pjesničkomu zborniku Hrvatska mlada lirika. Surađivao je s najvažnijim zagrebačkim književnim časopisima, pisao za novine, a u Zagrebu su mu objavljene i prve knjige "Ex Ponto" (1918.) i "Nemiri" (1920.) Društvu hrvatskih književnika pristupio je 1917., ali se ubrzo nakon toga odlučio za državnu službu pa se 1919. preselio u Beograd odakle 1920. odlazi u diplomaciju. Za Drugog svjetskog rata živio je u Srbiji, a 1946. postao prvi predsjednik Saveza književnika Jugoslavije. U poslijeratnome razdoblju bio je zastupnik u skupštini BiH i u jugoslavenskoj skupštini. Središnja su djela njegova opusa romani "Prokleta avlija", "Travnička hronika" i "Na Drini ćuprija", na koji danas podsjeća i Google koji je svoj "doodle", odnosno stilizirani logo na početnoj stranici, posvetio obljetnici Andrićeva rođenja. Andrićeva djela prevedena su na mnoge jezike, a 1961. dobio je Nobelovu nagradu za književnost. Umro je 13. ožujka 1975. u Beogradu.

ZAGREB

U sklopu projekta "Pošumimo Brač" prikupljeno je 10 tisuća sadnica borova doniranih za pošumljavanje dijela opožarenog područja otoka Brača kako bi se pomoglo obnovi i razvitku šumskog fonda. U sadnji je pomogla ambasadorica projekta Danijela Dvornik koja je izrazila nadu da će hrvatske tvrtke prepoznati važnost čuvanja zelenih površina i uključiti se u pošumljavanje Brača i ostalih hrvatskih otoka na kojima požari svake godine opustoše veliki dio šumskog fonda i smanje broj zelenih površina. Projekt su krajem prošle godine pokrenule tvrtke Henkel Croatia i Konzum u suradnji s Hrvatskim šumama, a odvijao se pod pokroviteljstvom Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙