"Da je tome tako, vidi se iz onoga što je jučer ispred Gredelja rekao stečajni upravitelj - da će u idućih mjesec dana vidjeti hoće li biti posla, kakvog će biti posla", kazao je na konferenciji za novinare predsjednik URSH-a Damir Jakuš.
Ponovio je kako će se uskoro imenovati odbor vjerovnika koji će imati sedam članova, među kojima dva predstavnika radnika Gredelja, a koji će do ispitnog i izvještajnog ročišta odlučivati što će i da li će Gredelj raditi.
Prema Jakuševu mišljenju, otvaranjem stečaja i izlaskom Gredelja iz HŽ Putničkog prijevoza prestaje mogućnost podjele Gredelja na dva društva kao što se moglo odraditi da je Gredelj ostao u vlasništvu HŽ-a.
Od ponedjeljka, 1. listopada, kada je izdano rješenje o stečaju, HŽ ispada iz dijeljenja i nema ih više u priči kako će Gredelj izgledati i što će raditi u budućnosti, istaknuo je.
Žalosno je da su o sudbini Gredelja odlučivali oni koji su, kako tvrdi Jakuš, nagomilali nepotrebne zalihe za ličku prugu, koji su u skladišta spremili 500 milijuna kuna neupotrebljive robe, odnosno čelni ljudi HŽ Putničkog prijevoza.
Upozorio je kako si je HŽ Putnički prijevoz omogućio da sam produžuje ispravnost vlakova za vožnju, iako je jedina ovlaštena tvrtka u Hrvatskoj za to TŽV Gredelj i nitko drugi ne može dati potvrdu o ispravnosti bilo kojeg vozila u putničkom prijevozu.
"Gredelj su 'ti vrli stručnjaci', koji su prije bili direktori u HŽ-u, otjerali u stečaj, a ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić je taj koji je odgovoran jer je rekao da će imenovati sposobne i podobne. Ako je to sposobno, onda je to njegova odgovornost", kazao je Jakuš.
Najavio je i da će prijave koje su prikupili vezano uz sigurnost vožnje poslati DORH-u da se "vidi tko to smije hrvatske putnike voziti u neispravnim vozilima".
Predsjednik Sindikata radnika TŽV Gredelj-Remonter Željko Starčević izrazio je zabrinutost da će nakon stečaja u Gredelju ostati 300-tinjak radnika.
Podršku radnicima Gredelja dali su i Hrvatski liječnički sindikat te Sindikat policije Hrvatske čiji su čelnici Ivica Babić i Dubravko Jagić istaknuli kako se štiteći radnike koji rade u proizvodnji štiti i javni sektor.