Cilj je stvoriti uvjete za privlačenje investicija razvojem konkurentnog poslovnog i investicijskog okruženja u županijama. Održavane su radionice i seminari za 250 predstavnika županijskih institucija, potom dva investitorska foruma te kampanje u inozemstvu. Nositelj projekta u Hrvatskoj je Ministarstvo poduzetništva i obrta.
Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras kazao je danas kako Vlada želi promijeniti investicijsku klimu u zemlji i stvoriti povoljnije investicijsko okruženje. U tom je cilju pokrenuta fiskalna konsolidacija u sklopu koje su smanjena porezna opterećenja gospodarstvu među kojima je bitno smanjenje doprinosa na bruto plaće. Bez obzira na to, povećali su se porezni prihodi i to zbog transparentnijeg pristupa prikupljanju, rekao je.
Najavio je daljnje smanjenje doprinosa na bruto plaće iduće godine, vjerojatno ponovno za dva posto. Novi zakon o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja, koji se sutra predstavlja u Saboru a usvaja u petak, ocijenio je temeljem nove politike poticanja investicija.
Nakon ulaska Hrvatske u EU očekujem jačanje interesa za investiranje u zemlju, posebno iz zemalja u okruženju, poput Italije i Austrije, kazao je ministar Maras.
Izrazio je zadovoljstvo ostvarenim rezultatima poslovanja malog i srednjeg poduzetništva u prvih šest mjeseci ove godine. Ono je, u odnosu prema prvoj polovici prošle godine, raslo za 1,3 posto, broj radnih mjesta u ovom segmentu gospodarstva je porastao za 13.000, ulaganja u imovinu su rasla za 300 milijuna kuna, a izvezeno je za dvije milijarde kuna više, naveo je Maras.
Pomoćnik ministra poduzetništva i obrta Dražen Pros iznio je osnovne elemente prijedloga novog zakona o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja. Zakon predviđa širi raspon poticajnih mjera za investicije, među kojima su novost poticaji za mikropoduzetnike, poticajne mjere za radno-intenzivne projekte i otvaranje novih radnih mjesta.
Tako je predloženo smanjenje granice visine ulaganja na koju se na 10 godina odobrava oslobođenje od poreza na dobit s najmanje osam na najmanje tri milijuna eura, a poticaju za nova radna mjesta se utrostručuju pa se za županije s postotkom nezaposlenosti većim od 20 posto odobrava investitorima 9000 eura po radnom mjestu umjesto dosadašnjih 3000. Uz to, većem broju poduzetnika je omogućen ulaz u sustav investicijskih poticaja zbog usklađenja hrvatskih propisa s europskima, naveo je Pros.
Michail Papagiannis iz Delegacije EU u Hrvatskoj naveo je da Hrvatska u prošlosti nije doživljavana kao prijateljska zemlja za investiranje zbog brojnih prepreka, poput birokratskih i administrativnih. Izgleda da su županije sada dobro pripremljene, ali Hrvatska mora još mnogo učiniti da bi ispunila svoje ambiciozne planove, a Vlada mora pomagati pri uklanjanju preostalih prepreka za investiranje, kazao je.