FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zelena lista poziva premijera da oko Plomina C sluša glas razuma ili naroda

ZAGREB, 14. rujna 2012. (Hina) - Zelena lista danas je premijera Zorana Milanovića, u povodu njegova posjeta Plominu, pozvala da posluša glas naroda i razuma kada je riječ o najavljenoj gradnji termoelektrane Plomin C na ugljen, a ne samo ono što mu govori prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić, ističući da u njihovim kritikama i rješenjima vezanima uz taj projekt nema osjećaja, već samo logike i zdravog razuma.

Ta je ekološka udruga priopćenjem reagirala na jučerašnju Milanovićevu izjavu tijekom Vladine sjednice kako se, u situaciji u kojoj se Vladi ništa suvislo ne može predbaciti u ekonomiji i financijama, "igra prikriveno, ali perfidno, na najniže osjećaje...".

"Gospodine premijeru, mislimo da su naše kritike u vezi Plomina C jako suvisle, a ni rješenja nam nisu baš za baciti. Najmanje su prikrivena, perfidna ili igraju, kako vi kažete, na najniže osjećaje", ističu u Zelenoj listi.

Premijera pozivaju da pokuša "barem jednom", umjesto onog što mu govori prvi potpredsjednik Čačić, "poslušati glas razuma ili pak glas naroda, jer istarski i hrvatski građani ne žele novu ugljenaru u svom dvorištu".

Kao svoje prigovore, među ostalima, navode ugljen kao vrlo skupo i zastarjelo energetsko rješenje i najprljavije fosilno gorivo koje se u EU sve više napušta jer proizvodi velike imisije CO2 i ostalih stakleničkih plinova, Hrvatska bi ga morala uvoziti, a kao nužna se nameću povećana investiranja u postrojenje i zbrinjavanje otpada.

Kao rješenja nude gradnju termoelektrane na prirodni plin iz sjevernog Jadrana kao vlastiti energent, bez potrebe za dodatno ekološko zbrnjavanje te nepotrebna ulaganja i zaduživanja.

Đakovačka podružnica Zelene liste u svom priopćenju, pak, upozorava na prekomjernu sječu šumskih površina u širem području oko jezera Borovik u vlasništvu Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Zabrinuti građani, ističu, tvrde da se na tim terenima, na kojima kroz koncesiju gospodari tvrtka Sunčane šume, provodi prekomjerna, čista sječa koja graniči s pustošenjem šumskog staništa s trajnim posljedicama, kao i da se raspolaganje dijelom drvne mase ne provodi sukladno zakonu.

"Zakonska rješenja Republike Hrvatske moraju se poštovati i provoditi nedvosmisleno i doslovno, jer u protivnom možemo samo 'platiti misu' i pomoliti se za budućnost koja je pred nama, pa tako i za opstanak naših slavonskih šuma", zaključuju u priopćenju.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙