Identitet osoba za koje se od suda BiH traži jednomjesečni pritvor nije objavljen jer to priječe bosanskohercegovački zakoni, a državno odvjetništvo BiH u Sarajevu pojasnilo je kako su oni pod istragom zbog najtežih kaznenih djela počinjenih u proteklih nekoliko godina.
Navedeno je kako je riječ o kaznenim djelima organiziranog zločina, teškim ubojstvima, trgovini drogom i pranju novca.
Pritvor je zatražen jer postoji opravdana sumnja da bi uhićeni mogli pobjeći, ili bi pak sa slobode mogli utjecati na svjedoke odnosno prikriti dokaze.
Navedeno je i kako će državno odvjetništvo BiH od državnog suda zatražiti raspisivanje međunarodnih tjeralica za nekoliko osumnjičenih koje policija u srijedu nije uspjela pronaći.
Ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović izjavio je kako očekuje da tjeralica bude raspisana za Naserom Keljmendijem.
Njega se u javnosti smatra vođom jedne od dvije organizirane zločinačke skupine koje su razbijene policijskom akcijom "Lutka".
Keljmedija, koji je podrijetlom s Kosova, američke su vlasti označile ključnom osobom jedne od najbolje organiziranih i najokrutnijih zločinačkih skupina na Balkanu.
Proturječne su informacije o tome gdje bi se on trenutačno mogao nalaziti.
Ministar unutarnjih poslova Crne Gore Ivan Brajović, koji boravi u Sarajevu, opovrgnuo je tvrdnje kako se Keljmedni skriva u njegovoj zemlji.
Brajović je kazao kako policija ne raspolaže takvim informacijama.
Bosanskohercegovački ministar Ahmetović kazao je pak kako se Keljmendi nalazi "u regiji" te kako se stalno kreće, no izrazio je uvjerenje kako će na kraju ipak biti uhićen.
Potraga za Keljmednijem središnja je tema bosanskohercegovačkih medija, a mnogi od njih u četvrtak postavljaju pitanje kako je bilo moguće da on tek tako pobjegne policiji kada je bilo jasno kakvim se poslovima bavi.
Sarajevski je "Dnevni avaz" u kolovozu čak objavio kako se priprema Keljmendijevo uhićenje, što je u četvrtak spomenuo i ministar Ahmetović.
Sugerirao je kako je to zapravo bio izravan signal Keljmedniju da pobjegne iz zemlje.
Ministar Ahmetović je svojim komentarom neizravno povezao pisanje "Dnevnog avaza" s ranijim nagađanjima kako su njegov vlasnik i političar Fahrudin Radončić i Keljmendi ranije bili poslovno povezani.
"Ja sam i ranije upozoravao da organizirani kriminal ima svoje veze u vlasti", izjavio je ministar Ahmetović.
Fahrudin Radončić je pak za lokalne medije prokomentirao kako bi svatko, da mu je bilo do toga da upozori Keljmendija, to učinio na diskretan način a ne sa stranica "Avaza".
Kako je potvrđeno, u policijskoj akciji "Lutka" privedene su i osobe povezane s kriminalcima koje su bile zaposlene u sigurnosnim agencijama BiH ili u tijelima vlasti.
Njihov identitet nije objavljen, no mediji su prenijeli kako je među uhićenima Bojan Cvijan, nekadašnji šef odjela za borbu protiv trgovine drogom pri Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA).
Cvijana je ranije ove godine s te dužnosti smijenio ravnatelj SIPA-e Goran Zubac, no objašnjenje za tu odluku nikada nije dano.