Članovi Predsjedništva BiH primili su Dačića na kraju njegova dvodnevnog radnog posjeta Sarajevu, a nakon tog razgovora Izetbegović je u izjavi novinarima kazao kako brojna neriješena pitanja već dugo opterećuju odnose dvije države.
"Prošlost, naravno, nećemo zaboraviti no želimo graditi stabilnu i sigurnu budućnost za sve naše građane", kazao je Izetbegović dodajući kao su dogovori i kompromisi jedini način da se to učini.
Nabrajajući otvorena pitanja u odnosima BiH i Srbije Izetbegović je spomenuo uređenje međudržavne granice te korištenja hidropotencijala rijeke Drine kao i rješavanje imovinsko-pravnih pitanja. Otvoreno je konstatirao kako dvije države imaju različita stajališta i u odnosu prema NATO-u.
"BiH poštuje odluku Srbije da ima neutralan status. Sigurni smo da i Srbija poštuje naš stav da mi želimo ulazak u tu vojno-političku asocijaciju", kazao je Izetbegović.
Dačić je pak istaknuo kako su svi razgovori koje je vodio u Sarajevu bili "iznimno korektni i konstruktivni". Kazao je kako su mu želja dobri odnosi Srbije i BiH jer te dvije zemlje "zajedno s Hrvatskom i Crnom Gorom čine jedinstven prostor zajedničkih interesa i potrebe da se zajednički djeluje".
"Naravno, ima dosta toga oko čega se ne slažemo, no danas je najlakše mahati onim s čim se ne slažete, a velik je napor dolaziti do kompromisa", kazao je srbijanski premijer. Potvrdio je spremnost da učini sve "kako više nikada ne bi bilo sukoba i ratova na Balkanu".
Dačić je europski put opisao kao zajedničku budućnost za sve države regije pri čemu se one trebaju uzajamno pomagati. Pozvao je na provedbu zajedničkih projekata, posebice onih na planu prometne infrastrukture i gradnje hidroelektrana. Kazao je kako je siguran da će uskoro slijediti susreti političara iz regije sa srbijanskim predsjednikom Tomislavom Nikolićem "bilo kroz bilateralne ili trilateralne susrete".
Prije odlaska iz Sarajeva Dačić se sastao i s ministrom vanjskih poslova BiH Zlatkom Lagumdžijom te u razgovoru s njim također potencirao potrebu za životom u miru i za suradnjom. Ocijenio je kako su problemi zapravo rezultat ponašanja političara koji nisu shvatili da su se obični ljudi već odavno međusobno pomirili.
Također je kazao kako Srbija nema loših nakana kada gradi posebne odnose s Republikom Srpskom.
"Sarajevo se ne treba ljutiti na Beograd kada ima specijalne odnose s Banjom Lukom, kao što se i Banja Luka ne treba ljutiti kada Beograd ima specijalne odnose sa Sarajevom i to zato jer je Srbija jamac Daytonskog sporazuma koji definira Republiku Srpsku kao ravnopravni entitet u okviru BiH", kazao je Dačić konstatirajući kako izmjena tog sporazuma nije moguća bez suglasnosti sva tri naroda i oba entiteta.