"Sjednice Vijeća ministara održavaju se redovito i sve dok parlament ne donese drugačiju odluku ono će nastaviti raditi u sadašnjem sastavu", izjavio je Bevanda novinarima u Sarajevu.
Trojici državnih ministara trenutačno prijeti smjena, a sam Bevanda je ranije od parlamenta zatražio da dužnosti razriješi ministra obrane Muhameda Ibrahimovića i sigurnosti Sadika Ahmetovića. Njihova smjena zatražena je zbog činjenice da je Stranka demokratske akcije (SDA), čiji su oni članovi, od lipnja prestala biti članica vladajuće koalicije.
Smjenu je odobrio Zastupnički dom parlamenta BiH, no mora ju potvrditi i Dom naroda.
Odlučivanje u tom tijelu postalo je neizvjesno nakon što je zatražena i smjena Zlatka Lagumdžije s pozicije ministra vanjskih poslova.
Lagumdžijinu su smjenu zatražile političke stranke iz Republike Srpske, nezadovoljne njegovom odlukom da bez suglasnosti Predsjedništva BiH dade predstavniku BiH pri Ujedinjenim narodima krajem srpnja uputu da glasuje za rezoluciju o Siriji.
Bevanda je u ponedjeljak kazao kako on osobno nije dobio zahtjev za Lagumdžijinom smjenom.
"Ta je inicijativa upućena parlamentu. Vijeće ministara BiH o tome se može oglasiti, a hoće li se to i dogoditi, čut ćete narednih dana", kazao je Bevanda novinarima izbjegavši se izravno očitovati podupire li ili ne zahtjev za smjenu Lagumdžije.
Bevanda je ustvrdio i to kako se unatoč postojećoj krizi nastavljaju provoditi reforme koje traži Europska unija, a kazao je i kako očekuje da će Međunarodni monetarni fond (MMF) 24. rujna konačno odobriti novi stand-by aranžman za BiH vrijedan 400 milijuna eura.
Time bi ujedno bili ispunjeni uvjeti za nastavak pregovora o novim kreditnim sporazumima sa Svjetskom bankom (WB) te deblokirano 100 milijuna eura pomoći koju je ranije odobrila Europska unija.
"Sve zatrovanije stanje u zemlji onemogućava da se vide dobre stvari", konstatirao je Bevanda.