Ujedno, srbijanska vlada na svojoj sutrašnjoj sjednici donijet će i odluku o zamjeni umjetnog gnojiva za merkantilnu pšenicu i kukuruz za potrebe Robnih zaliha po vrlo povoljnim uvjetima, dodao je Ljajić.
Takve odluke vlada u Srbiji donijet će radi osiguranja dostatne opskrbe tržišta jestivim uljem i šećerom po pristupačnim cijenama za sve potrošače. Za televizijsku postaju RTS Ljajić je istaknuo da su takve mjere usmjerene i za stabilnost cijena mlijeka, mesa, šećera ulja i brašna.
Najavio je i da će vlada intervenirati s merkantilnim kukuruzom iz Robnih rezervi, a zauzvrat će tražiti da se te količine kukuruza nadoknade isporukom mesa, kako bi se stabilizirale ponuda i cijena mesa.
Kako je napomenuo, razmatra se i interventni uvoz osnovnih životnih namirnica, pri čemu bi taj uvoz bio oslobođen plaćanja carine.
Iznio je podatke da je u Robnim rezervama Srbije trenutno otprilike 209.000 tona pšenice, što zadovoljava potrebe, te otprilike 79.000 tona kukuruza. Otkup te žitarice još traje, a Ljajić najavljuje da će vlada otkupiti oko 200.000 tona merkantilnog kukuruza kako bi se pomoglo stočarstvu i osigurale stabilne cijene mesa.
Zbog posljedica suše štete u poljoprivredi te zemlje ove su godine vrlo velike - procjenjuju se na oko 50 posto jesenskog uroda.
Nedavno je najavljeno da će srbijanska vlada izdvojiti između 18 i 19 milijardi dinara (od 160 do 170 milijuna eura) za saniranje posljedica suše, što je najveća pojedinačna pomoć tamošnjim poljoprivrednicima u zadnjih 25 godina.