"Sadašnja situacija na svjetskim tržištima prehrambenih proizvoda, obilježena oštrim poskupljenjem kukuruza, pšenice i soje, potaknula je strah od ponavljanja krize hrane kakvoj smo svjedočili 2007/2008.", upozorile su u službenom priopćenju agencije UN-a za hranu.
Priopćenje je objavila UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) u suradnji s Međunarodnim fondom za razvoj poljoprivrede (IFAD) i Svjetskim programom za hranu (WFP).
"To bi se moglo spriječiti brzim koordiniranim mjerama na međunarodnoj razini. Moramo hitno nešto poduzeti kako ti cjenovni šokovi ne bi prerasli u krizu koja bi narednih mjeseci mogla pogoditi milijune ljudi", poručuju iz UN-a.
Strahuje se da bi suša u Sjedinjenim Državama, koja je katapultirala cijene pšenice na rekordnu razinu, mogla biti okidač za novu krizu nalik onoj iz 2007/2008., kada je broj gladnih u svijetu premašio milijardu.
Stoga UN-ove agencije upozoravaju da se svjetski čelnici moraju pozabaviti kratkoročnim problemom visokih cijena hrane i dugoročnim pitanjima njezine proizvodnje, trgovine i konzumacije, posebno kada se ima u vidu rast svjetske populacije i potražnje za hranom i promjene klime.
"Zemlje moraju izbjeći panične kupovine i suzdržati se od uvođenja izvoznih ograničenja koja možda privremeno pomažu pojedinim skupinama domaćih potrošača ali su načelno nedjelotvorna i otežavaju život svima ostalima", upozoravaju u UN-u.
Ključni su imperativ za uspješnu zaštitu stanovništva od opetovanih cjenovnih šokova i kriza hrane ekonomični, predvidivi i transparentni socijalni programi, poput pomoći malim seoskim gospodarstvima, programa poboljšane prehrane majki i djece i subvencionairanja školskih obroka.
Vlade ujedno moraju voditi računa o tome da osposobe male proizvođače da povećaju produktivnost, poboljšaju pristup tržištima i smanje izloženost riziku, upozoravaju FAO, IFAD i WFP.