Hojs je na konferenciji za novinare rekao da su pregovori s Patriom trajali više mjeseci, te izrazio zadovoljstvo slovenske strane što su rezultirali sporazumnim raskidom ugovora iz 2006. godine.
Dogovor je potvrdila i slovenska vlada, a Patria se obvezala da će i dalje servisirati i isporučivati rezervne dijelove za 30 oklopnih vozila koje je već isporučila, a koristi ih slovenska vojska u međunarodnim operacijama. Za njih je Slovenija već platila Patriji 74,5 milijuna eura. Nije poznato je li zbog raskida ugovora Patria od Slovenije ishodila i eventualne penale.
Hojs je izrazio očekivanje da će slovenska vojska i s postojećim brojem transportera održati kriterije potrebne za sudjelovanje u međunarodnim operacijama koje zahtijeva NATO, budući da su ti kriteriji trenutačno u reviziji zbog gospodarkse krize koja je pogodila i vojne proračune mnogih drugih zemalja.
Razočarenje raskidom ugovora s Patriom izrazio je međutim Ivan Črnkovič, direktor tvrtke Rotis kao posrednika u tom poslu, rekavši da su on i njegova tvrtka izvukli "deblji kraj".
Črnkovič je jedan od petorice suoptuženih u procesu koji se još vodi zbog sumnji da je u poslu Patrie sa Slovenijom bilo koruptivnih pojava, a jedan od suoptuženika je sadašnji predsjednik slovenske vlade Janez Janša.
Janša niječe sve sumnje o navodnim nezakonitim provizijama prilikom sklapanja tog posla preko posrednika iz Austrije. Sumnje da su pri sklapanju posla štetili državnim interesima u međuvremenu su na slovenskim sudovima oslobođeni Karl Erjavec koji je u prvoj Janšinoj vladi bio ministar obrane, a sada je ministar vanjskih poslova, te nekadašnji načelnik glavnog stožera slovenske vojske Albin Gutman.