"Trebamo koordiniranu akciju, a vjerujem da je G20 dovoljno odgovoran da je i poduzme", rekao je Da Silva na tiskovnoj konferenciji koja je upriličena povodom konferencije o vodi u sklopu Svjetskog tjedna vode u Švedskoj.
Tema je redovne ovogodišnje konferencije korištenje resursa i veza između vode i sigurne opskrbe hranom.
Čelnik UN-ove organizacije za hranu i poljoprivredu Jose Graziano da Silva naglasio je da trenutni rast cijena hrane ne bi okvalificirao kao krizu, ali bi one mogle dosegnuti kritično visoku razinu iduće godine ako žetva u južnoj hemisferi razočara.
U razgovoru za Reuters čelnik UN-ove agencije precizirao je da bi koordinacija na razini G20 trebala uključivati izbjegavanje jednostranih zabrana izvoza i poticanje potrošnje zamjenskih namirnica, primjerice graha u Latinskoj Americi i kasave u Africi.
Podsjetio je da se čak 85 do 95 posto žitarica koje su najviše poskupjele, dakle pšenica i kukuruz, proizvodi u zemljama članicama G20.
Da Silva primjećuje da sadašnja poskupljenja nisu bili tako ozbiljna kao ona iz 2007. i 2008. godine, kada je zbog hrane došlo do prosvjeda u Egiptu, Kamerunu i Haitiju.
"Nema krize. Panična kupnja hrane je upravo ono što želimo izbjeći u ovom trenutku", kazao je.
Cijene hrane naglo su skočile treći puta u četiri godine nakon velike suše u Sjedinjenim Državama i slabog uroda u Rusiji i regiji oko Crnog mora.
Visoki dužnosnici skupine G20 raspravljat će o cijenama hrane ovoga tjedna ali ne treba očekivati nikakve odluke o konkretnim mjerama prije sredine rujna i izvješća o opskrbi žitaricama, kazali su dužnosnici.