ZAGREB, 3. rujna 2012. (Hina) - Pregled sportskih događaja do 12.30 sati:

Najveća zvijezda paraolimpijskih igara u Londonu, južnoafrički atletičar Oscar Pistorius neočekivano je poražen u finalu utrke na 200 metara. Za senzaciju dosadašnjeg dijela POI pobrinuo se Brazilac Alan Cardoso Oliveira pobijedivši s rezultatom 21.45, sedam stotinki sekunde brže od Pistoriusa.

Prvi sportaš s amputacijom koji je nastupio na nedavnim olimpijskim igrama, teško je podnio poraz u disciplini u kojoj je branio paraolimpijsko zlato iz Atene i Pekinga, optuživši Brazilca da je imao predugačke proteze. Međunarodni paraolimpijski odbor (IPC) je odmah reagirao priopćenjem u kojem se navodi kako su sve proteze prije početka igara izmjerene i odobrene i kako nije bilo nikakvih povreda pravila. Pistorius je u kvalifikacijama utrke na 200 metara istrčao svjetski rekord 21.30 i da je taj rezultat ponovio u finalu uvjerljivo bi osvojio prvo mjesto.

OSIJEK

U dvoboju 7. kola Prve HNL u Osijeku su nogometaši Slaven Belupa svladali Osijek s 2:1 (1:0). Pred 2800 gledatelja na stadionu Gradski vrt sudio je Vučkov iz Rijeke.

Strijelci: 0:1 Delić (28), 1:1 Kvržić (65-11m), 1:2 Vugrinec (72)

MADRID

Hrvatski reprezentativac Luka Modrić odigrao je svoju prvu utakmicu za Real Madrid u Primeri u uvjerljivoj 3:0 pobjedi protiv Granade na Bernabeu. Modrić je dobio počast da započne u prvom sastavu, a nakon što je podijelio nekoliko sjajnih dodavanja i propustio veliku šansu za prvi zgoditak, iz igre je izašao u 59. minuti i to ispraćen pljeskom. Real je tek u trećem kolu Primere upisao prvu pobjedu, a strijelci za domaću momčad bili su Cristiano Ronaldo (26, 54) i Gonzalo Higuain (76). Granada je od 60. minute igrala bez isključenoga Borje Gomeza.

MADRID

U zadnjoj utakmici 3. kola Primera Barcelona je na Camp Nou pobijedila Valenciju s 1:0 i zadržala maksimalni učinak na vrhu ljestvice.

Jedini zgoditak na utakmici dao je Brazilac Adriano udarcem izvan kaznenog prostora u 23. minuti, a za Barcelonu je prvi puta zaigrao i Kamerunac Song,koji je došao iz Arsenala. Barcelona sada ima pet bodova prednosti pred aktualnim prvakom Real Madridom, koji je ranije svladao Granadu s 3:0.

NEW YORK

Američki tenisač John Isner predodređen je za obaranje rekorda u duljini trajanja svojih mečeva, a to mu je uspjelo i u porazu protiv Nijemca Philippa Kohlschreibera. Nijemac je u trećem kolu US Opena slavio s 6:4, 3:6,4:6, 6:3, 6:4 nakon tri sata i 20 minuta igre, no važnije je da je taj dvoboj trajao do dva sata i 26 minuta ujutro. Nikad se na US Openu nije igralo tako kasno, a rekord su držali Švedani Mats Wilander i Mikael Pernfors, koji su 1993. igrali do 2:24 ujutro, dakle samo dvije minute kraće. Inače, nedjelja nije ponudila neka veća iznenađenja, a Amerikanci su itekako navijači da Andy Roddick prodđe Talijana Fabija Fogninia, što je Roddick i napravio. Amerikanac je još u ranoj fazi natjecanja, na svoj 30. rođendan, objavio kako mu je ovo posljednji turnir u karijeri, a posljedni dvoboj mogao bi odigrati u osmini finala s Argentincem Juanom Martinom del Potrom. Taj sraz dvojice bivših pobjednika US Opena bit će zasigurno najbolji meč osmine finala, a Roddick ima samo jednu pobjedu iz četiri dvoboja s Argenticem.

Branitelj naslova Srbin Novak Đoković lako je prošao dalje svladavši Francuza Juliena Benneteaua s 6:3, 6:2, 6:2, a u osmini finala čeka ga Švicarac Stanislas Wawrinka koji je puno lakše od očekivanoga, s 6:4, 6:4, 6:2, izbacio Ukrajinca Aleksandra Dolgopologa. Među 16 najboljih su i Španjolac David Ferrer i Srbin Janko Tipsarević, kao i Francuz Richard Gasquet. Kod tenisačica je najviše pažnje dobila Francuskinja Marion Bartoli, koja je u tri seta, a u trećem s 6:0, izbacila petu nositeljicu Čehinju Petru Kvitovu. Australka Samantha Stosur je s 6:4, 6:4 dobila mladu Britanku Lauru Robson, Bjeloruskinja Viktorija Azarenka je potvrdila status prve nositeljice pobjedom nad Gruzijkom Anom Tatišvili, dok je Marija Šarapova morala igrati tri seta protiv Nadje Petrove. Večeras svoj dvoboj osmine finala igra Marin Čilić, koji za protivnika ima Slovaka Martina Kližana.

PARIZ

u derbiju 4. kola Francuske lige PSG je kao gost slavio kod Lillea s 2:1.

Svi pogoci pali su u prvom dijelu, a junak utakmice bio je Zlatan Ibrahimović koji je mrežu domaćina pogađao u 1. i 21. minuti, dok je strijelac za Lille bio Aurelien Chedjou (12). PSG-u je ovo prva pobjeda nakon početna tri remija.

RIM

U susretima 2. koal Talijanske lige Roma je kao gost u derbiju slavila protiv Intera s 3:1, dok je Juventus s glatkih 4:1 prošao gostovanje kod Udinesea.

Siena 1 Simone Vergassola 62

Promašeni penal: Emanuele Calaio (Sien,62)

- - -

Udinese 1 Andrea Lazzari 78

Juventus 4 Arturo Vidal 14pen, Mirko Vučinić 45+1, Sebastian Giovinco 53,71

CK: Željko Brkić (Udi,13)

MOSKVA

Moskovska Lokomotiva našeg trenera Slavena Bilića slavila je u velikom derbiju protiv gradskog rivala Spartaka s 2:1 u utakmici 7. kola Ruske lige.

Bilićeva momčad je gubila s 0:1 nakon što je već u 6. minuti pogodio Kombarov, a preokret su Lokomotivi donijeli N'Doye (60) i Pavljučenko (66). Vratar Dario Krešić i branič Vedran Ćorluka odigrali su svih 90 minuta. Lokomotiv sada na ljestvici zauzima peto mjesto s 13 bodova, tri manje od vodećeg dvojca, Zenita i Tereka.Hrvatski reprezentativac Gordon Schildenfeld odigrao je svih 90 minuta u domaćem porazu moskovskog Dinama od Kubana iz Krasnodara 2:1.

DONJECK

U najvećem derbiju Ukrajinske lige Šahtar je u Donjecku svladao kijevski Dinamo s 3:1 i učvrstio se na čelu ljestvice. Kučer je doveo Šahtar u vodstvo u 20. minuti, a poravnao je Jarmolenko na samom kraju prvog poluvremena. Kučer je postao junakom utakmice zabivši za 2:1 u 66. minuti, a konačnih rezultat postavio je Adriano (76). Kapetan Darijo Srna odigrao je cijelu utakmicu za Šahtar, a Eduardo da Silva je bio među pričuvama, dok je Niko Kranjčar kod Dinama igrao do 69. minute, dok je Ognjen Vukojević bio na klupi.

Šahtar vodi s 24 boda, Dnipro ima 18, koliko i trećeplasirani Dinamo.