To je prvi značajan Airbusov posao u Kini nakon izbijanja spora između Kine i Europske unije oko sheme trgovanja emisijama štetnih plinova (ETS), u koju su od početka ove godine uključene i zrakoplovne kompanije.
Kina i druge zemlje smatraju da plaćanje dozvola za ispuštanje štetnih plinova nije pošteno jer se kompanije ne terete samo za letove prema i iz europskih zračnih luka nego i za prelete europskog zračnog prostora.
U ožujku je izvršni direktor EADS-a Louis Gallois izjavio da je Airbus izložen kineskim "mjerama odmazde", pojasnivši da je Peking kompanijama zabranio kupovinu Airbusovih zrakoplova. Peking je odbio komentirati tu tvrdnju.
U četvrtak je kineski premijer Wen Jiabao izjavio da će njegova zemlja nastaviti ulagati u EU.
Državna agencija Xinhua izvijestila je da je osim sporazuma o kupnji zrakoplova potpisan i sporazum o gradnji pogona za montažu Airbusovih zrakoplova.
Aktualni je posjet njemačke kancelarke drugi u ovoj godini i trebao bi poboljšati odnose i osigurati poslove za europske kompanije. Merkel je u Peking dopuštovala u pratnji nekoliko ministara i čelnika vodećih njemačkih poduzeća.
Prošle je godine trgovinska razmjena Njemačke i Kine dosegnula oko 180 milijardi dolara, što je gotovo dvostruko više nego prije pet godina.