Pritom su cijene biljnih proizvoda bile manje za 1,1 posto, dok su cijene stoke i stočnih proizvoda više za 3,6 posto.
Po podacima DZS-a, cijene žitarica u drugom su tromjesečju ove u odnosu na isto vrijeme prošle godine smanjene za 13,2 posto, cvijeća i sadnica za 10,1 posto, a cijene krmnog bile su niže za 1,4 posto.
No, visok rast, za 32,4 posto, statistika bilježi kod proizvođačkih cijena povrća.
Prosječne proizvođačke cijene voća u drugom su tromjesečju ove u odnosu na drugi lanjski kvartal bile više za 4,5 posto, krumpira (uključujući sjemenski) za 3,5 posto, a cijene maslinovog ulja porasle su za 5,6 posto.
Statistika u drugom trojesečju ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine bilježi rast cijena stoke, peradi i stočnih proizvoda za 3,6 posto.
Kod žive stoke, porasle su cijene svinja za 11,8 posto, goveda za 9,4 posto, ovaca i koza za 4,2 posto, dok su cijene peradi manje za 1 posto.
Proizvođačke cijene mlijeka u drugom u tromjesečju ove godine u odnosu na isto lanjsko razdoblje bile niže za 3,1 posto, dok su cijene konzumnih jaja porasle za 1,4 posto.
Cijene dobara i usluga za tekuću uporabu u poljoprivrednoj proizvodnji u drugom su tromjesečju na godišnjoj razini porasle za 3,7 posto. Pritom su cijene stočne hrane porasle za 1,6 posto, a sjemena i sadnog materijala za 9,2 posto.
Poljoprivrednici su u drugom tromjesečju skuplje plaćali i gnojiva i energiju, s obzirom da je cijena gnojiva bila za 7,4 posto viša nego u drugom tromjesečju lani, a energije i maziva više za 12,4 posto.