FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: najlikvidnija dionica Zagrebačke banke

ZAGREB, 9. kolovoza 2012. (Hina) - Zahvaljujući jednoj transakciji dionicom Zagrebačke banke, na Zagrebačkoj burzi promet je do podneva bio dvostruko veći nego jučer, dok Crobexi blago osciliraju između pozitivnog i negativnog područja, jer je tržište bez smjernica.

Nakon početnog blagog dobitka, Crobex indeks oko podneva ponovno je oslabio i to 0,22 posto, na 1.683 boda.

Istodobno, Crobex10 bio u plusu je 0,16 posto, na 919 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je 3,2 milijuna kuna, što je otprilike dvostruko više nego jučer u ovo doba.

„Promet je veći nego jučer, no više od polovine ostvareno je tek jednom dionicom – Zagrebačke banke, i to u jednoj transakciji. O slaboj aktivnosti investitora najbolje govori podatak da je do podneva ostvareno svega 226 transakcija te da sa čak šest dionica iz sastava Crobexa uopće nije trgovano“, kaže Roman Rinkovec, nezavisni burzovni analitičar.

Kako dodaje, nema gospodarskih vijesti koje bi potaknule interes investitora za dionicama.

„Dodatno, sve nas više brine i kreditni rejting zemlje, o kojem će međunarodne agencije odlučivati ujesen“, napominje Rinkovec.

Ministar financija Slavko Linić izjavio je danas za Hrvatski radio da će sljedeća godina biti teža od ove, no i da Hrvatska ne treba pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), jer je uvjeren da hrvatski kreditni rejting na jesen neće pasti na razinu bezvrijednoga.

Ponovio je da je Vlada ta koja provodi mjere štednje i odgovorno se ponaša, zbog čega Hrvatskoj nije potreban MMF.

"Ali ako je pitanje kad će Vlada eventualno pozvati MMF, onda vrlo jasno velim da je moguće da izgubimo rejting i u tom trenutku bez MMF-a bit će vrlo teško servisirati naše dugove", napomenuo je Linić.

Dionicom Zagrebačke banke ostvaren je najveći promet, 1,9 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena potonula 2,16 posto, na 38 kuna.

Nešto više trguje se još i dionicom HT-a, kojom je ostvareno 545.000 kuna prometa, a cijena joj pritom stagnira na 207 kuna.

Promet iznad 100.000 kuna ostvaren je još i dionicom Belja, a cijena joj je ojačala 2,67 posto, na 82,99 kuna.

„I na inozemnim burzama, nakon dobitaka proteklih dana, najvažniji indeksi stagniraju, dok investitori čekaju poticajne mjere središnjih banaka ujesen. Loše je što se investitori pouzdaju u dodatno monetarno popuštanje, jer to samo ukazuje kako ih većina smatra da je gospodarska situacija u svijetu loša“, navodi Rinkovec.

Na europskim burzama najvažniji indeksi u blagom su minusu trenutno, dok s američki terminski indeksi u blagom plusu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙