Indeks Londonske burze Ftse ojačao je 0,3 posto, na 5.806 bodova, frankfurtski DAX bio je na dobitku 0,7 posto i iznosio je 6.912 bodova a na istom je postotnom dobitku bio i pariški CAC, dosegnuvši 3.398 bodova.
Predsjednik ESB-a Mario Draghi prošlog je tjedna izložio planove o kupovini obveznica kako bi se snizili talijanski i španjolski troškovi zaduživanja. Usprkos skiciranim strogim uvjetima i početnom razočaranju na tržištima, najavljene mjere naknadno su snizile prinose na državne obveznice i potaknule apetit za rizikom.
"Ponudio je dovoljno materijala tržištima za sljedećih nekoliko mjeseci. Kazao je da će sljedećih tjedana dati još informacija, pa ulagače pogrešna odluka može lako dovesti u nedozvoljenu poziciju", podsjeća Kevin Lilley iz Old Mutual Asset Managersa.
"Draghi signalizira da će poduzeti potrebne mjere, pa mislim da će nesklonost riziku s vremenom jenjati", dodaje Lilley.
U takvom su okruženju najveći dobitnici bile banke, koje su u prosjeku ojačale oko 0,8 posto. Na dobitku, i to u prosjeku 2,4 posto, bili su i osiguravatelji. Dobre rezultate zabilježili su i drugi ciklički sektori, poput proizvođača automobila.
Na udaru prodaja našle su se pak dionice proizvođača lijekova i hrane.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu dva posto, na 8.726 bodova.