KNIN - U povodu 17. obljetnice vojno-redarstvene operacije "Oluja" sinoć je na Kninskoj tvrđavi organiziran prijem za zapovjednike i sudionike "Oluje", a državni su čelnici u svojim govorima naglasili da je obilježavanje "Oluje" jedan od najvažnijih dana u modernoj hrvatskoj povijesti, jer je njome izborena pobjeda branitelja. "Danas i sutra kada se sjećamo možda najvećeg dana naše moderne povijesti - pobjede u 'Oluji', želim izraziti svoje poštovanje vašem djelu, onome što ste učinili u vrijeme rata", istaknuo je predsjednik Republike Ivo Josipović obraćajući se nazočnim sudionicima te osloboditeljske akcije. Naglasio je da je počašćen što je zapovjednik i sudionicima Domovinskog rata. Predsjednik Vlade Zoran Milanović je istaknuo da u obilježavanju "Oluje" treba "maknuti politiku i dovesti branitelje", te da je o tome razgovarao 2007. godine s Antom Kotromanovićem, sadašnjim ministrom obrane. "Pet godina kasnije, ovo obilježavanje jednog od najvažnijih dana u Hrvatskoj novijoj povijesti je zamišljeno tako da ujutro na tvrđavi budu branitelji i samo 'par neizbježnih i dosadnih političara'", kazao je Milanović. On je pri tomu istaknuo kako Kninska tvrđava nije mjesto za političke govore te da on neće "koristiti i zlorabiti ovaj prostor". Obnašatelj dužnosti predsjednika Sabora Josip Leko istaknuo je da sutra u Kninu slavimo pobjedu branitelja koja je "upisana u memoriju hrvatskog naroda". "Generaciju koja je izvojevala pobjedu treba afirmirati i više cijeniti. Njezina časna borba je zalog za budućnost, a svi oni koji su eventualno ukaljali Domovinski rat su za procesuiranje", rekao je Leko i dodao: "Nećemo sad o tome, nego slavimo pobjedu 'Oluje'". U Kninu je jučer na gradskom stadionu - pod nazivom "Hrvatsko srce za Knin" - odigrana humanitarna nogometna utakmica između ekipa humanitarne udruge CRO UNUM i zajedničke ekipe Udruge veterana 4. gardijske brigade i Udruge 7. gardijske brigade – Puma, a na njoj je sudjelovao i predsjednik Josipović. Na utakmici je gradonačelnica Knina Josipa Rimac predala svečanu plaketu šefu izaslanstva Europske komisije u Hrvatskoj Paulu Vandorenu za njegov doprinos razvoju Knina.
KNIN - Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 17. obljetnica vojno-redarstvene akcije Oluje obilježit će se danas u Kninu u nazočnosti državnog vrha. Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Ivo Josipović, predsjednik Vlade Zoran Milanović te potpredsjednik i obnašatelj dužnosti Hrvatskog sabora Josip Leko položit će zajednički vijenac i zapaliti svijeću pred spomenikom Hrvatske pobjede Oluja, a nakon toga prisustvovati svečanom podizanju zastave Republike Hrvatske na Kninskoj tvrđavi (9,30 sati). Središnja svečanost, na kojoj će se najviši državni dužnosnici te gradonačelnica Knina Josipa Rimac obratiti nazočnima održat će se kod spomenika Hrvatske pobjede. Misu za Domovinu u crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta predvodit će vojni biskup Juraj Jezerinac. Obilježavanje počinje tradicionalnom budnicom, a završava navečer koncertom. Akcija Oluja započela je na 4. kolovoza 1995. godine u 5 sati ujutro te najavila kraj petogodišnje srpske okupacije koja je počela u ljeto 1990. godine blokadom hrvatskih prometnica, a s vremenom je prerasla u zvjerske napade na hrvatske gradove i sela te ubijanje i protjerivanje nesrpskog stanovništva, u čemu je lokalnim Srbima pomagala i JNA. Točno u podne u subotu 5. kolovoza 1995. godine na kninskoj se tvrđavi zavijorila dvadesetmetarska hrvatska zastava što je označilo oslobađanje Knina kao središta i simbola srpske pobune, a već 7. kolovoza tadašnji hrvatski ministar obrane Gojko Šušak objavio je završetak akcije Oluja u bivšim sektorima sjever i jug. Za samo 84 sata hrvatske vojne i redarstvene snage oslobodile su nešto manje od 10.500 četvornih kilometara - gotovo petinu države, što je utjecalo na završetak rata u Bosni i Hercegovini te mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavno-pravni poredak Hrvatske. U Oluji su poginula 174 hrvatska vojnika i redarstvenika, a više od 1400 ih je ranjeno. U znak zahvale hrvatskim braniteljima se od 2008. godine uz državni blagdan Dan pobjede i domovinske zahvalnosti 5. kolovoza slavi i kao Dan hrvatskih branitelja.
KNIN - Požar na području Raškovića kod Knina, u kojem je izgorjelo oko 2,5 hektara trave i niskog raslinja, ugašen je sinoć u 21,45 sati, izvijestila je Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS). Požar je Županijskome vatrogasnom operativnom centru u Šibeniku dojavljen u 17,34 sati. Gasilo ga je 15 kninskih vatrogasaca s 5 vatrogasnih vozila, a iz zraka četiri kanadera.
SPLIT - Izložba stotinu najboljih novinskih fotografija snimljenih protekle godine "Hrvatska novinska fotografija 2011." otvorena je sinoć u Galeriji Fotokluba Split. Autori najboljih fotografija po kategorijama su: u kategoriji "Događaj" Damir Senčar (Hina), "Svakodnevni život" Darko Mihalić (Globus), "Reportaža" Damir Senčar (Hina), "Portret" Željko Hladika (Pixsell), "Kultura i umjetnost" Maja Prgomet (Splitski portal), "Sport" Božo Vukičević (Cropix) te u kategoriji "Priroda i okoliš" Stipe Surać. Najbolji radovi bit će novčano nagrađeni, te promovirani, osim kroz izložbu, i u fotomonografiji te javnim nastupima. Hrvatska novinska fotografija projekt je koji obuhvaća natječaj za najbolje novinske fotografije, putujuću izložbu 100 najboljih radova i prateću fotomonografiju. Ove godine sudjelovao je 121 autor s 1843 fotografije, a građani Splita i njihovi gosti do 22. kolovoza moći će razgledati izložbu koja nakon toga nastavlja "putovati" po Hrvatskoj.
CRIKVENICA - Uoči Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, sinoć je u crkvi sv. Antuna Padovanskog u crikveničkoj staroj gradskoj jezgri služena misa na staroslavenskom jeziku koju je predvodio metropolit i nadbiskup riječki msgr. Ivan Devčić. Svečano misno slavlje organizirali su Grad Crikvenica i Riječka nadbiskupija u povodu 600. obljetnice prvoga službenog spomena Crikvenice, te u znak sjećanja na pavline, prosvjetitelje tamošnjeg stanovništva i promicatelje glagoljskog pisma. Misom na staroslavenskom jeziku, jednome od značajnijih obilježja hrvatskoga kulturnoga identiteta, ujedno je počela i višednevna završnica ovogodišnje proslave 600. obljetnice prvog službenog spomena imena Crikvenice, nastalog od lokalnog dijalektalnog naziva za crkvu. Crikveničani će uskoro proslaviti i dan grada, 14. kolovoza, u spomen na darovnicu kojom je ban Nikola IV. Frankopan predao pavlinima crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije i samostan.
DUBROVNIK - "Alternativna moda prije modnih magazina" - naziv je izložbe koja je sinoć otvorena u prostoru Luže u Dubrovniku, a organizirali su je moskovska alternativna galerija Garaž i Galerijski centar Varaždin te Kinematografi Dubrovnik. Posjetitelji će tako do 2. rujna imati priliku vidjeti kako je izgledala alternativna ruska moda 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća koja je okupila sve najvažnije ruske dizajnere i umjetnike.Na izložbi je postavljeno 76 modnih fotografija, 20 kreacija, a prikazano je i pet filmova.