Predstavnici regionalne i lokalne samouprave kao i brojnih udruga istaknuli su niz primjedbi na prijedlog zakona, upozorivši da će najviše pogoditi mala obiteljska gospodarstva, a pogodovati pravnim osobama i velikim tvrtkama i kombinatima.
Osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić upozorio je da je nacrt prijedloga zakona predvidio da se oduzima prihod županijama od zakupa poljoprivrednog zemljišta koji sada iznosi 25 posto.
Za Osječko-baranjsku županiju to je neprihvatljivo jer se iz proračuna gubi oko 13 milijuna kuna, pa ako to tako ostane u budućem zakonu o poljoprivrednom zemljištvu Županija neće moći izvršavati svoje obveze, kazao je Šišljagić.
Također je upozorio da velike ovlasti i obveze novim prijedlogom zakon dobiva Agencija za poljoprivredno zemljište.
Nije dobro, smatra Šišljagić, da ta agencija preuzme sve što je dosad bilo u ingerenciji jedinica lokalne samouprave, a odnosi se između ostalog na informacijski sustav, programe, natječaje i dr.
Napomenuo je kako hrvatski seljak već teško živi pa je pitanje što će se dogoditi s hrvatskim selom i proizvodnjom hrane.
U ime predlagatelja pomoćnica ministra poljoprivrede Vesna Gatner Kuterovac istaknula je pak kako je riječ o zakonu koji prvi put na najkvalitetniji način rješava pitanje poljoprivrednog zemljišta.
Cilj nam je osigurati konkurentnost na europskom tržištu te omogućiti kvalitetnom zemljišnom politikom proizvodnju hrane koja bi mogla "nahraniti" i deset milijuna ljudi, kazala je.
(Hina) xvs yds