Ostvareni rezultat pod utjecajem je povećanih troškova financiranja, uzrokovanih fiskalnom krizom u Europi i, posljedično, rastom kreditnog rizika zemlje, povećanom cijenom primarnih izvora (depozita), još uvijek slabom potražnjom za kreditima, te nižih prihoda od naknada, navodi se u izvješću.
Grupa je kontinuirano usmjerena na podizanje troškovne i procesne efikasnosti što je, uz fokus na očuvanje kvalitete kreditnog portfelja, rezultiralo ostvarenjem solidnog financijskog rezultata, ocjenjuju u Zagrebačkoj banci.
Poslovni prihodi Grupe u tome su razdoblju dosegnuli 2,561 milijardu kuna, što je 3,3 posto manje nego u istom razdoblju lani.
Ukupni troškovi poslovanja, pak bili su 0,1 posto viši, te su dosegnuli 1,298 milijardi kuna.
Troškovi vrijednosnih usklađenja i rezerviranja za gubitke iznose 444 milijuna kuna, što je 0,8 posto manje. Troškovi vrijednosnih usklađenja pod utjecajem su narušene kreditne sposobnosti poslovnih subjekata i građana, visoke nezaposlenosti, smanjenih realnih dohodaka te narušene likvidnosti realnog sektora, navodi se u izvješću.
Imovina Grupe iznosi 120,313 milijardi kuna i porasla je za 622 milijuna kuna ili 0,5 posto u odnosu na kraj prethodne godine.
Neto krediti klijentima iznose 78,41 milijardu kuna te su smanjeni za 1,104 milijardi kuna ili 1,4 posto u odnosu na kraj prethodne godine kao rezultat recesijskog okruženja, odgođenih investicija, razduživanja građana i smanjenja raspoloživog dohotka.
U isto vrijeme, ostvaren je porast likvidne imovine uslijed povećanih regulatornih izdvajanja i ulaganja u trezorske zapise Ministarstva financija u iznosu od 1,8 milijardi kuna u veljači, što je značajno utjecalo na strukturu imovine Grupe.
„Ostvareni rezultati potvrđuju stabilnost Grupe Zagrebačke banke. Grupa je zadržala vodeću tržišnu poziciju u poslovanju s klijentima, ukupnoj aktivi, prihodima i dobiti. Grupa je visoko kapitalizirana i odgovorno upravlja svim vrstama rizika“, navodi se između ostaloga u polugodišnjem financijskom izvješću Zagrebačke banke.