"U okvirima našeg mandata, ECB je spreman poduzeti sve što je potrebno kako bi sačuvao euro. A vjerujte mi, to će biti dovoljno", kazao je na konferenciji u Londonu posvećenoj ulaganjima.
"S obzirom na razmjere u kojima visina premije koju države plaćaju kod zaduživanja (troškove zaduživanja) ometa funkcioniranje kanala za prijenos mjera monetarne politike, one ulaze u naš mandat", poručio je.
Riječ je o dosad najodvažnijim izjavama Draghija, koje sugeriraju da je ECB spreman prionuti rješavanju dužničke krize kako bi zaštitio Italiju i Španjolsku, čiji su troškovi zaduživanja dosegnuli neodržive razine.
ECB je mjesecima držao zamrznutim svoj program kupovina državnih obveznica, a protivljenje oživljavanju toga programa unutar središnje banke tako je snažno da je fokus usmjeren drugim mjerama koje bi ECB mogao poduzeti.
Ekonomisti smatraju da će ECB biti primoran ponovno kupovati obveznice, ili alternativno pružiti podršku posustalim zemaljama na mala vrata.
U srijedu je dužnosnik ECB-a Ewald Nowotny izjavio je da vidi argumente za dodjelu bankovne dozvole trajnom kriznom fondu eurozone (EFSF). Draghi i drugi dužnosnici ranije su se protivili takvoj opciji.
Alternativno bi središnja banka mogla poduzeti ono što su poduzele američka središnja banka Fed i britanska središnja banka Bank of England - odlučiti se za izravno kvantitativno ublažavanje monetarne politike, drugim riječima - štampanje novca.
Draghi je preko vikenda izjavio da u ECB-u nema tabua u vezi toga što može ili ne može učiniti. Njegovi strahovi od neuspjele transmisije mjera monetarne politike poduduraju se sa sličnim upozorenjima guvernera središnje francuske banke posljednjih tjedana.
Francuski ministar financija Pierre Moscovici ocijenio je Draghijeve izjave u vezi prinosa na državne obveznice vrlo pozitivnima.
Draghi je dodao i da ECB nije želio činiti ono što bi trebale poduzimati vlade. Odbio je, međutim, špekulirati o izgledima da neka zemlja napusti euro ali je kazao da je jedinstvena europska valuta neopoziva.
Draghijeve izjave izazvale su snažan skok tečaja eura prema dolaru, te potaknule rast cijena dionica na europskim tržištima.