U drugoj polovici srpnja 1991. agresori - pobunjeni Srbi na čelu s četnicima kapetana Dragana pristiglima iz Srbije, potpomognuti snagama JNA, nakon mjeseci provokacija počeli su akciju kodnog imena "Žaoka" mnogim minobacačkim napadima u Pounju u blizini Dvora. Odupirući se znatno nadmoćnijim neprijateljima, braneći mještane Struge Banske, 26. srpnja 1991. poginula su desetorica pripadnika MUP-a, dvojica pripadnika sisačko-moslavačke Policijske uprave Mile Blažević – Čađo i Mile Pušić te osmorica pripadnika zagrebačke Policijske uprave Davor Vukas, Branko Vuk, Ivica Perić, Žarko Gundić, Željko Filipović, Mladen Halapa, Zoran Šaronja i Goran Fadljević.
Branitelji iz Struge Banske Mile Blažević – Čađo i Željko Filipović, žrtvujući vlastiti život, eksplozivnim napravama su onesposobili neprijateljski kamion na kojem su bili topovi te dio napadača uz kamion, što se pokazalo ključnim u obrani Struge Banske.
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća uz spomen-obilježje na mjestu pogibije, počast poginulim redarstvenicima odala su mnoga izaslanstva, članovi njihovih obitelji i mještani Pounja.
"Struga Banska je urezana u povijest naše domovine, a sjećanje na povijesni događaj je neizbrisivo. Danas mi živimo san onih koji su dali živote za domovinu. U europsku budućnost Hrvatske ulazimo sjećajući se poginulih za samostalnost države", rekao je zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković.
O događajima uoči okupacije Pounja govorio je izaslanik sisačko-moslavačke županice i pukovnik HV-a u mirovini Ivica Pandža - Orkan, koji je rekao kako je okupaciju dva dana prije najavio kapetan Dragan, čije izručenje Hrvatska očekuje.
Pandža je upozorio kako hrvatsko pravosuđe i Državno odvjetništvo ni nakon 21 godine nije procesuiralo počinitelje zločina u Pounju, osim jednoga.
Načelnik sisačko-moslavačke Policijske uprave Marko Rašić rekao je, zauzimajući se za to, kako je potrebno svakodnevno širiti istinu o Domovinskom ratu. Pripadnici policije, istaknuo je, počast će poginulim braniteljima odati savjesnim obavljanjem svoje dužnosti.
Zajedničku molitvu za poginule redarstvenike predvodio je vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac.