- broj sudionika: 3089 (135 žena i 2954 muškaraca)
- broj zemalja sudionica: 44
- broj sportova: 17
- broj disciplina: 126
- Igre je otvorio: predsjednik Gaston Doumergue
- olimpijski plamen: nije bilo službene svečanosti
- olimpijska prisega sportaša: atletičar Georges André
- olimpijska prisega sudaca: nije bilo službene prisege
- gradovi protukandidati: Amsterdam, Barcelona, Los Angeles, Prag i Rim
- prvi puta izrađen amblem Igara
Pariz je u nepunih 30 godina postao drugi put domaćinom olimpijskim igrama na kojima je ispravio propuste i nedostatnu organizaciju drugih igara 1900. godine. Bio je to dokaz i potvrda da je ideja prihvaćena kao institucija koja će iz godine u godinu biti sve moćnija. Koliko je tomu dato značenje govori podatak da su iste godine prihvaćene i održane prve zimske olimpijske igre u Chamonixu.
Osmerac zadarskog Veslačkog kluba "Diadora", koji se na ovim Igrama natjecao za Italiju, zauzeo je treće mjesto. U posadi osmerca bilo je šest Hrvata: braća Ante, Frano i Šimun Katalinić te Petar Ivanov, Bruno Sorić i Viktor Ljubić.
Od Hrvata nastupili su još atletičari: Veljko Narančić, koji je zauzeo 12. mjesto u bacanju kugle (13,21 m) i osmo u bacanju diska (37,35 m); te desetobojci Peroslav Ferković koji je bio 18. i Đuro Gašpar koji je odustao zbog ozljede.
Biciklist Đuka Dukanović bio je 35., a Koloman Sović 41. u cestovnoj utrci na 188 km.
Nogometna reprezentacija Kraljevine SHS izgubila je utakmicu s Urugvajem sa 0:7. U toj momčadi, koja je igrala u sastavu: Dragutin Babić, Eugen Dasović, Ivan Marjanović, Dušan Petković, Emil Perška, Eugen Plazzeriano, Janko Rodin, Rudolf Rupec, Vladimir Vinek, Stjepan Vrbančić i Dragutin Vrđuka samo Dušan Petković nije bio Hrvat.
U Parizu je Paavo Nurmi nanizao pet zlatnih odličja. "Berbu" je počeo u utrci na na 1500 m. Trčao je sa štopericom u ruci da ujednači tempo. Samo dva sata nakon toga slavio je na 5000 metara. Treće pojedinačno zlato osvojio je u krosu (10 km), i to po nevjerojatnoj vrućini. Ostala dva zlata "pala" su u momčadskoj konkurenciji - u krosu i utrci na 3000 m. Vjerojatno bi osvojio zlato i u utrci na 10.000 metara, ali ga finsko izaslanstvo nije za nju prijavilo. Nurmi je zbog toga bio toliko bijesan da se vratio u Finsku i postavio novi svjetski rekord na 10.000 m, koji je trajao punih 13 godina.
Američki plivač Johnny Weissmuller osvojio je u istom danu (20. srpnja 1924.) dvije zlatne i jednu brončanu medalju. Poslije se proslavio u Hollywoodu glumeći lik Tarzana u 12 filmova.