Dow Jones indeks skliznuo je 36 bodova, ili 0,28 posto, na 12.736 bodova, dok je S&P 500 oslabio 0,16 posto, na 1.352 boda, a Nasdaq indeks 0,19 posto, 2.931 bod.
Pad S&P 500 indeksa treći dan zaredom posljedica je, među ostalim, najnovijih podataka koji ukazuju na usporavanja rasta azijskih gospodarstava.
U Japanu su narudžbe opreme, što se smatra najboljim pokazateljem kapitalnih ulaganja, u svibnju pale po najvećoj stopi od 2005. godine, dok je Kini inflacija pala na najnižu razinu u 29 mjeseci. To ukazuje na pad potražnje za azijskim izvoznim proizvodima u Europi i SAD-u.
Ulagače zabrinjava i rast prinosa na obveznice prezaduženih članica eurozone, premda su nedavno lideri eurozone dogovorili mogućnost izravnog financiranja banaka iz kriznih fondova.
Prinosi na španjolske 10-godišnje obveznice ponovno su se probili iznad kritične razine od 7 posto, koja se smatra dugoročno neodrživim troškom financiranja, a osjetno je porasla i cijena zaduživanja Italije.
Oprez na tržištu posljedica je, također, početka sezone objave kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija, koja bi, zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava, mogla biti najslabija u posljednje tri godine.
Naime, analitičari u drugom tromjesečju očekuje prosječni pad dobiti kompanija, sadržanih u S&P 500 indeksu, za 1,8 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što bi bio prvi pad njihove dobiti još od 2009. godine.
Kao prva kompanija iz sastava Dow Jones indeksa izvješće je jučer, nakon zatvaranja Wall Streeta, objavila Alcoa, čime je započela sezona kvartalnih poslovnih rezultata.
Cijena dionice najvećeg američkog proizvođača aluminija porasla je 2 posto. Alcoa je u drugom tromjesečju poslovala s gubitkom od 2 milijuna dolara, dok je u istom lanjskom razdoblju ostvarila dobit od 320 milijuna. No, isključujući jednokratne troškove, operativna dobit kompanije dosegnula je 61 milijun dolara, što je nešto iznad očekivanja.
Prihodi kompanije pali su, pak, 9 posto, na 6 milijardi dolara, i bili su nešto veći od očekivanja.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo oko 5,1 milijarda dionica, dok prosječni dnevni obujam od početka godine iznosi 6,8 milijardi.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,62 posto, na 5.627 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,35 posto, na 6.387 bodova, a pariški CAC 0,38 posto, na 3.156 bodova.