ŽUPANJA
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina izrazio je danas u Županji zadovoljstvo rezultatima žetve pšenice, koja je pri završetku u Slavoniji i Baranji, rekavši kako se očekuje da će pšenice biti dovoljno za domaće potrebe, a procjenjuje se kako će između 150.000 i 175.00 tona pšenice biti tržni višak. Po njegovim riječima, prosječni prinos u žetvi iznositi će oko 4,5 tone po hektaru, čime su u ministarstvu, kako je kazao, uvjetno zadovoljni s obzirom na vremenske prilike i slabija ulaganja u tehnološki proces. Također je ukazao na potrebu tiješnje suradnje instituta s proizvođačima kako bi se u potpunosti otklonila mogućnost sjetve nekvalitetnih sorti pšenice. "Mislim da proizvođači i otkupljivači mogu biti zadovoljni jer je pšenica visoke kvalitete, i cijena je zadovoljavajuća, a sama žetva prolazi bez elementarnih nepogoda" poručio je dodajući kako "institut skladišnice koji će ove godine dobro funkcionirati, daje mogućnost proizvođačima da odluče hoće li pšenicu tržiti sada ili kasnije". Tihomir Jakovina u Županji je bio nazočan tradicijskoj manifestaciji "Kruh naš svagdašnji-žetva i vršidba u prošlosti".
ŽUPANJA
Tradicijska priredba "Kruh naš svagdašnji – žetva i vršidba u prošlosti«, u sklopu koje je upriličen prikaz žetve i žetvenih običaja u Slavoniji s početka 20. stoljeća kada se žito kosilo ručno, održana je danas na gospodarskom imanju "Ilijin i Rezin stan" kod Županje. Okupljeni u mobu, koju su u prošlosti činili rođaci, prijatelji i susjedi kako bi zajednički sudjelovali u žetvi ili nekom drugom zahtjevnijem poslu, članovi županjskih kulturno-umjetničkih društava te iz Subotice (Vojvodina) i Donjih Hrgova kod Srebrenika (BiH), prikazali su običaj žetve pšenice, a predstavljeni su i strojevi kojima su se koristili u žetvi, poput starog traktora i levatora. "Uvijek treba voditi računa o tradiciji, povijesti i kulturi, a ovo je manifestacija koja pokazuje ne samo ljubav nego i odanost Slavonaca prema zemlji i očuvanju tradicije. Da ne govorimo koliki ovakve manifestacije imaju značaj za poticanje ruralnog turizma", ocijenio je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, koji se također okušao u žetvi pšenice. "Lijepo se prisjetiti tih stvari, kako se nekada išlo u žetvu i kosilo. Tehnologija se do danas puno promijenila i današnji proizvođači žanju sa suvremenim žetelicama, ali ovo je dio povijesti koju treba očuvati na tradicijskoj razini", kazao je novinarima Jakovina.
SPLIT
Danas je do popodnevnih sati kroz splitsku trajektnu luku prošlo 20.000 putnika koji su putovali prema otocima, doznaje se od koordinatora Jadrolinijinog plovnog područja Split Ante Mrvice. Do 13 sati prema Braču je isplovilo sedam trajekata, prema Hvaru i Šolti po tri, dok je put Vele Luke i Visa otplovio jedan trajekt. Mrvica je rekao da je veliki pritisak putnika za Brač zbog čega će put tog otoka danas isploviti još jedan trajekt. U splitskoj trajektnoj luci predviđaju da će ovoga vikenda prihvatiti i otpremiti 35.000 putnika za sve okolne otočne destinacije. "Ovo nam je najjači dan ove turističke sezone. Imamo veći broj putnika u odlasku na otoke nego u dolasku u Split", rekao je Mrvica.
ZAGREB
Hrvatska odvjetnička komora izabrala je danas novog predsjednika, Roberta Travaša, koji je najavio da će buduće aktivnosti Komore biti usmjereni na očuvanje i stalno naglašavanje neovisnosti odvjetništva, te na jačanje uloge odvjetnika i Komore u društvu. Travaš je izjavio i da se pritom treba upoznavati javnost sa statusom odvjetništva kao Ustavom definiranom samostalnom djelatnošću te s radom Komore u dijelu koji se odnosi na zaštitu interesa klijenata, priopćila je Komora s današnje Izborne skupštine. Moramo zadržati i materijalnu neovisnost Komore koja je jamac nemogućnosti utjecaja bilo koje institucije ili državnog tijela, dodao je tom prigodom novoizabrani Komorin predsjednik. Nakon isteka šestogodišnjeg mandata, dosadašnji predsjednik Komore Leo Andreis izrazio je uvjerenje da će se Komora nastaviti boriti za najveću moguću mjeru zaštite prava i interesa građana i stranaka. Na Skupštini su prihvaćena godišnja izvješća predsjednika Komore, glavnog tajnika, blagajnika, te disciplinskih tijela Komore koja donose i statističke podatke proteklog razdoblja. U Imeniku odvjetnika danas je 4197 odvjetnika, 193 odvjetnička društva i 238 zajedničkih odvjetničkih ureda. U ovoj su godini zaprimljene 1023 molbe za besplatnu pravnu pomoć, od toga 258 za uzdržavanje djece. Pozitivno je riješeno 622 slučaja imenovanjem odvjetnika koji besplatno zastupaju stranku.
RIJEKA
U povodu obilježavanja 17 godina od genocida u Srebrenici, središtem Rijeke danas je u mimohodu prošlo stotinjak sudionika akcije "Srebrenica Rijekom hodi", koju je organiziralo Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Rijeke. Povorka je krenula s Mosta hrvatskih branitelja, preko Korza, do Jadranskog trga i natrag, a na povratku su u Rječinu položili 17 ruža. Sudionici su nosili majice s natpisom "Srebrenica – da se nikad ne zaboravi", koje su bijelom bojom simbolizirale bijele nadgrobne spomenike u Potočarima gdje su sahranjene pronađene žrtve, a na njima su bile izvezene bijele ruže, koje su izradile majke i žene Srebrenice. Akcijom i mimohodom sudionici su iskazali potporu Maršu mira, koji se u BiH tradicionalno održava od 8. do 10. srpnja i odali počast svim stradalim Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolici. U mimohodu je sudjelovao saborski zastupnik bošnjačke, albanske, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine Nedžad Hodžić, koji je rekao da će se 11. srpnja, dan sjećanja na genocid u Srebrenici, obilježiti diljem Hrvatske. Genocid u Srebrenici nije tragedija nije samo bošnjačkog naroda kao žrtve, to je tragedija i onog naroda kome su pripadali počinitelji, to je tragedija svih naroda Europe, jer je Srebrenica u to vrijeme bila zaštićena zona, rekao je Hodžić. Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Rijeke Mensur Ferhatović rekao je da je u Srebrenici poražena Europa, civilizacija i život, podsjetivši da su tamo ljudi pobijeni na najokrutniji način samo zato što nisu bili Srbi, samo zato što su bili drugačiji.
RIJEKA
Nekoliko stabala smokava ukradeno je s parcele 77-godišnjeg Austrijanca u Dobrinju na otoku Krku i policija traga za nepoznatim počiniteljima i smokvama, izvijestili su danas iz primorsko-goranske Policijske uprave. Policija je dojavu Austrijanca o krađi stabala smokava primila jučer, a prema dosadašnjim saznanjima, stabla su otuđena s njegove parcele na području Dobrinja na otoku Krku u razdoblju od sredine svibnja do početka lipnja. Šteta je nekoliko tisuća kuna, naveli su iz policije.
ZAGREB
Programom "Jazz Krleža" Željka Vukmirice večeras se zatvara prvo izdanje Festivala Miroslav Krleža, koji je u proteklih pet dana na Krležinom Gvozdu okupio niz glumaca, književnika, glazbenika, likovnih, filmskih umjetnika, ali i brojnu pulbiku. Svi programi izazvali su fantastičan društveni i medijski odjek, a Krležin Gvozd postao je živo mjesto hrvatske kulture, mjesto susreta Krleže i njegovog opusa, umjetnika i publike, rekao je autor koncepta festivala Goran Matović. Na sam dan rođenja Miroslava Krleže, Festival će zatvoriti glazbeno-scenski program koji je Željko Vukmirica osmislio prema motivima Balada Petrice Kerempuha, s pratećom grupom "Millitargrenzemusik". Po njegovim riječima, dugo se baveći "Baladama" otkrio je da je to djelo pisano u ritmu jazza koji je mladi Krleža slušao, ali i da je urbani heroj Petrica po profesiji stand-up komičar. U sklopu tog programa nastupit će studenti Hrvatskih studija i grupa "Mokre Gljive" koja će izvesti "Balade" kao petnaestominutni glazbeno-recitatorski performans. Festival je bio uvod u 120. obljetnicu Krležina rođenja koja se obilježava iduće godine.