Ekonomska neizvjesnost i mogućnost nižih stopa rasta vodećih gospodarstava u nastajanju mogli bi zakočiti izravna inozemna ulaganja u ovoj godini, napominju u UN-ovoj Konferenciji za trgovinu i razvoj (UNCTAD).
Ukazuju pritom na pad vrijednosti prekograničnih spajanja i akvizicija, kao i greenfield ulaganja u prvih pet mjeseci ove godine.
U prošloj godini priljev izravnih inozemnih ulaganja u cijelom svijetu porastao je 16 posto, na 1.524 milijarde dolara, nadmašivši prvi put razinu iz razdoblja prije krize od 2005. do 2007., i to usprkos nastavljenom utjecaju svjetske financijske i ekonomske krize i aktualne dužničke krize u Europi.
Zemlje u razvoju ponovo su privukle gotovo polovinu izravnih ulaganja, čiji je priljev u prošloj godini povećan za 11 posto i dosegnuo je novu rekordnu vrijednost od 684 milijarde dolara.
Tranzicijske su zemlje u 2011. privukle 92 milijarde dolara ulaganja, 25 posto više nego u prethodnoj godini. Njihov je udio u ukupnim svjetskim ulaganjima u prošloj godini iznosio šest posto.
Prošlogodišnja izravna inozemna ulaganja u razvijene zemlje dosegnula su 748 milijardi dolara, od čega 421 milijarda otpada na Europsku uniju. U 2010. ukupna su ulaganja u razvijene zemlje iznosila 619 milijardi dolara.
Hrvatska je u prošloj godini privukla 1,5 milijardi dolara izravnih inozemnih ulaganja. Vrijednost hrvatskih ulaganja u inozemstvo iznosila je 44 milijuna dolara.
Za ovu godinu u UNCTAD-u očekuju ukupni priljev izravnih inozemnih ulaganja u zemlje širom svijeta u iznosu oko 1.600 milijardi dolara. Pritom bi se u zemlje u razvoju trebalo sliti 720 milijardi dolara, dok bi ona u zemlje u tranziciji trebala dosegnuti 100 milijardi dolara.
Razvijene zemlje trebale bi ove godine privući oko 780 milijardi dolara ulaganja.
U idućoj godini ukupan bi priljev ulaganja u zemlje širom svijeta trebao porasti na 1.800 milijardi dolara, a u 2014. na 1.900 milijardi, procjenjuju u UNCAD-u.