Kako je istaknuto na predstavljanju projekta, riječ je o sustavu podzemnih kontejnera namijenjenih odlaganju komunalnog otpada, papira i plastične i metalne ambalaže u čiju su ugradnju tišnjanska općina i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uložili oko 1,5 milijuna kuna.
Ministar Zmajlović tom je prigodom Tišnjanima uručio novo vozilo za prikupljanje otpada iz podzemnih kontejnera, a stanovnici su dobili kante u koje će razvrstavati komunalni otpad kako bi se mogao reciklirati.
Nakon Tisnoga, ministar je obišao bivšu Tvornicu elektroda i ferolegura (TEF) u Šibeniku gdje se trenutačno provode postupci čišćenja opasnog otpada i odvozi troska.
Riječ je o jednoj od najatraktivnijih lokacija na šibenskom području na kojoj još ima štetnih tvari koje su ostale od bivše tvornice.
Prilikom obilaska novootvorene gradske plaže Banja, neposredno uz bivši TEF, porječkali su se šibenski gradonačelnik Ante Županović (nezavisni kandidat Kukuriku koalicije) i šibensko-kninski župan Goran Pauk (HDZ).
Župan Pauk najavio je naime da će županija platiti mjerenje koncentracija štetnih tvari na plaži Banju, što je gradska vlast propustila naručiti prije nego što je plažu otvorila za kupanje, na što je reagirao gradonačelnik Županović koji je županu rekao da se ponaša neprimjereno i politikantski.
Verbalni sukob dodatno se pojačao kad je zamjenik šibenskoga gradonačelnika i saborski zastupnik SDP-a Franko Vidović rekao da će podnijeti kaznenu prijavu protiv onih koji su izdali dopuštenje da se u Šibenskome zaljevu uzgajaju školjke, a znali su da more navodno nije čisto, pri čemu je mislio na županiju.
Sukob je pokušao ublažiti ministar Zmajlović, koji je rekao kako je prošlo vrijeme politiziranja i politikantstva te da svi u Hrvatskoj trebaju shvatiti da je "saniranje opasnog otpada program od nacionalne važnosti na kojemu trebamo ustrajati ne zbog ove ili one stranke, nego zbog ljubavi prema domovini i želji da živimo u čistoj zemlji s nezagađenim okolišem".
Nakon obilaska nove gradske plaže Banja, ministar Zmajlović posjetio je i gradsko odlagalište otpada Bikarac na kojemu se upravo gradi regionalni centar za gospodarenje otpadom, vrijedan gotovo devet milijuna eura, a najvećim ga dijelom financira Europska unija.
Vidjevši što je učinjeno na Bikarcu, ministar je rekao kako je grad Šibenik krenuo "velikim koracima naprijed".
Istaknuo je da je sljedeća faza bitna jer će se pomoću nje uvesti primarna selekcija otpada u svakom kućanstvu.
Za to, dodao je ministar, postoje i obveze Hrvatske prema ugovoru s Europskom unijom, ali i nas kao društva.
Ministar je na Bikarcu spomenuo i bivši TEF. Istaknuo je da on jedna od crnih točaka u Hrvatskoj te kako je žalosno što se to područje do danas nije saniralo.
"Činjenica je da je Fond za zaštitu okoliša osigurao financijska sredstva za sanaciju TEF-a i vjerujem da će do kraja godine sanacija opasnog otpada biti riješena. No, to je i predivan primjer kako se pitanje opasnog otpada može pretvoriti u razvojnu šansu", zaključio je ministar Zmajlović.