Postupak udruživanja trebao bi trajati godinu dana. Novosel je kazao da se SSSH i HUS udružuju kako bi ojačali poziciju radnika u realnoj proizvodnji. Matijašević je naveo da su sindikalisti shvatili da je vrijeme da se zatome pojedinačni interesi i da se krene zajedno prema poslodavcima i Vladi.
Novosel je pozdravio odluku Vlade o privatizaciji 3. maja ocjenivši da je dobar svaki oblik privatizacije koji zadržava djelatnost brodogradnje, ali da Vlada mora pri tome pomoći i osigurati da tako i ostane nakon privatizacije.
Matijašević je kazao da bi prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić trebao hitno organizirati sastanke u ministarstvu na kojem bi sudjelovali predstavnici uprava i sindikata Uljanika i 3. maja kako ne bi iz medija morali doznavati što se događa u postupku privatizacije.
Pozdravio je i ispunjenje vladinih obveza prema radnicima brodogradilišta Kraljevica u stečaju. Izrazio je nadu da će se u ovom brodogradilištu provesti stečaj na način da se zadrži brodogradnja i to barem remontna.
Matijašević je kazao kako Vlada za dosadašnji rad nije zasluživala prolaznu ocjenu, ali da je nekoliko njenih novih poteza bitno promijenilo ocjenu.
Uz spomenute pozitivni potezi su, rekao je, ukidanje poreza koji je gušio malu brodogradnju, čime se osigurava opstanak nekoliko tisuća radnih mjesta u ovoj grani, te priprema zakona o financijskom poslovanju kao oružja protiv nelikvidnosti.
Oba sindikalna čelnika ocijenili su lošim prijedlog zakona o reprezentativnosti sindikata i poslodavaca istaknuvši da je svih pet sindikalnih središnjica protiv tog zakona. Njime se neizravno mijenja Zakon o radu te zadire u slobodu kolektivnog pregovaranja, naveli su.
Novosel je zatražio da Vlada ili povuče ovakav prijedlog zakona ili da Sabor raspiše referendum na kojem bi građani odlučivali smije li se Zakon o radu mijenjati na takav način.