Cijena barela na londonskom je tržištu pala 68 centi, na 95,08 dolara za barel, nakon što je prethodno nakratko kliznula na 94,84 dolara, nadomak najnižoj razini u 17 mjeseci od 94,44 dolara, koju je zabilježila u utorak. Na američkom je tržištu barel bio neznatno jeftiniji i njime se trgovalo po 83,94 dolara.
Očekivanja da bi sastanak nadležnog odbora središnje američke banke FED-a mogao rezultirati poticajnim mjerama za najveće svjetsko gospodarstvo nisu spriječila klizanje cijene nafte u Londonu, koja je u ovom tromjesečju pala 22 posto, što predstavlja njezin najveći tromjesečni pad od konca 2008.
"Ulagači na naftnim tržištima zaključili su da ih ne zanima Fedov sastanak, nisu uračunali u cijene značajne poticaje", rekao je David Morrison iz GFT Globala.
"Njihov zaključak zacijelo se temelji na predviđanjima predstojećih događaja i procjeni da se stanje u Europi neće poboljšati. Istodobno je prognoza za potražnju u SAD-u slaba a i Kina usporava", tumači Morrison.
Američka središnja banka objavit će priopćenje o monetarnoj politici tijekom dana, na kraju dvodnevnog sastanka.
Bojazni da bi rastući prinosi na španjolske državne obveznice mogli u konačnici dovesti do međunarodne pomoći za vladu u Madridu dodatno zatamnjuju ionako turobne izglede za eurozonu. Španjolska je sve bliže tome da postane najveća članica eurozone koja je izgubila pristup tržištima obveznica, nakon što je u utorak platila najvišu kamatu na 12-mjesečne trezorske zapise u povijesti eurozone.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) izvijestila je u srijedu na internetskoj stranici da je cijena referentne košarice barela njezine nafte u utorak iznosila 93,73 dolara, što znači da je bila 1,3 dolara niža nego prethodnog radnog dana.