Hrvatsko bankarsko tržište je u 2011. ostvarilo ukupni povrat na kapital, tzv. RoE (Return on Equity) u iznosu od 7 posto.
Sličan prinos ostvaren je i u godini prije. Kao i prethodne godine takav je povrat svrstao domaće bankarsko tržište u zlatnu sredinu u usporedbi sa bankarskim sektorima regije jugoistočne Europe (CEE regije), pobijajući argumente o extra profitima hrvatskih banaka, navode iz tog portala.
Pritom napominju da je ukupna dobit svih banaka bila oko četiri miljarde kuna, dok su Privredna banka Zagreb i Zagrebačka banka zaslužne za gotovo dvije trećine te dobiti.
Dok je kod nas sve "po starom", niti u regiji se ne zamjećuju značajnije promjene. I dalje su najprofitabilnji banakarski sektori stabilnih država regije - Češke, Poljske i Slovačke, dok Rumunjska i Bugarska još uvijek plaćaju danak krizi koja je utjecala na nekretninski sektor te na volumen robne razmjene tj. izvoza koji su imali negativniji učinak na bankarski sektor.
U Sloveniji je 2011. Nova Ljubljanska Banka, sa 20 posto problematičnih kredita u svom portfelju, povukla bankarski sektor na nezavidno mjesto najneprofitabilnijeg bankarskog sektora regije sa ostvarenim gubitkom banaka u iznosu od većem od 200 milijuna eura, tj. negativnog povrata na kapital banaka od -11,7 posto.
Za Sloveniju nastavak trenda se očekuje i u 2012., sa najavom guvernera Kranjca da čak trećina poduzeća jednostvano ne može otplaćivati kredite.
Bankarski sustav BiH apsorbirao je gubitke u 2010. i vratio se pozitivnom trendu poslovanja u 2011. i dostigao razinu profitabilnosti od 7 posto.
U 2012. analitičari za regiju očekuju slične trendove kao i u prošloj godini, ali gledajući neizvjesnosti oko Grčke i Španjolske, "jedino sigurno što možemo zaključiti je da više ništa nije sigurno", navode iz portala Moj-bankar.