U pismu premijeru predsjednici Sindikata infrastrukture HŽ-a, Sindikata željezničara Hrvatske, Sindikata prometnika vlakova Hrvatske, Sindikata strojovođa Hrvatske, Sindikata tehničkog pregleda vagona i vlakova HŽ i Samostalnog sindikat HŽ-Carga navode kako su ih najave otpuštanja u javnom sektoru, paušalno licitiranje sa brojkama, prijetnje otkazima, a da se ne znaju kriteriji, ponukale su mu se obrate.
Navodeći da se "radi o kriterijima otpuštanja djelatnika u Hrvatskim željeznicama", u pismu u više točaka 'upućuju' premijera o poslovnim procesima i poslovnom sustavu, o kriterijima koje bi trebalo uvažavati kod zapošljavanja kao i kod otpuštanja djelatnika.
Navode kako je "neosporno da u Hrvatskim željeznicama postoji izvjestan broj djelatnika koji se baš i ne uklapaju u poslovne procese", koji često nisu potpuno jasno definirani, te premijeru 'objašnjavaju' što činiti.
Kao prvi korak navode izradu baze podataka, koja bi izbacila poslovanje HŽ-a, stanje samog sustava i poslovnih procesa sa svim parametrima efikasnosti, čime bi dobili početno stanje sustava i inventuru problema koje treba rješavati.
Predstavnici sindikata smatraju kako je ovisno o stručnim kapacitetima i postojećim podacima o poslovanju sustava ovaj posao moguće napraviti u rasponu od šest mjeseci do godine dana, a tek tada slijedi rješavanje problema uključujući i definiranje djelatnika koji se ne uklapaju u poslovne procese. Slijedeće što treba napraviti je u sustav involvirati kriterije pri čemu posebno naglašavaju parametre efikasnosti i ekonomske kriterije poslovanja.
U pismu se osvrću i na "dosadašnje kriterije i 'negativnu selekciju kadrova' koja je iznjedrila sadašnje kadrovsko stanje u HŽ-u, nestručnost rukovodećeg kadra i višak djelatnika. Nećaci, podobni, zemljaci i stranački poslušnici zapošljavani su bez ikakvih kriterija, a pismo Barba Luki lijep je primjer.
Ocjenjuju i da "sadašnja politika nastavlja istim stopama o čemu zorno govori primjer ministrice Holy i njene reakcije na učinjeno".
Kako navode, još više ih "zabrinjava ministar Hajdaš Dončić koji bez ikakvih kriterija zahtijeva otpuštanje većeg broja djelatnika".
"Upozoravali smo u više navrata da želimo jasne kriterije otpuštanja i da sustav ne dozvoljava paušalne zahvate. Bez kriterija se zapošljavalo, a sada se po istim 'kriterijima' želi otpuštati", kaže se u pismu.
Navodeći da ovaj problem nije samo problem HŽ-a ili prometnog sustava nego cijelog javnog sektora i pitanja efikanosti države, potpisnici pisma mole premijera da im "u skladu sa elementarnim građanskim odgojem" odgovori što kani poduzeti po tom pitanju i "hoće li konačno država kao poslodavac postaviti jasne kriterije poslovanja cijelom javnom sektoru, a što uključuje i kriterije otpuštanja".