U tom drugom globalnom izvještaju koji je objavio Ericsson, a o kojem su danas izvijestili iz tvrtke Ericsson Nikola Tesla, predviđa se da će 2017. broj korisnika pametnih telefona ('smartphone') u svijetu dosegnuti 3 milijarde, naspram 700 milijuna koliko ih je bilo krajem 2011. godine.
Povećat će se i globalni podatkovni promet, i to za 15 puta u odnosu na sadašnje vrijeme, pri čemu će posebno rasti mobilni podatkovni promet koji je već u usporedbi prvog kvartala ove i prošle godine udvostručen, a glavni pokretač je video.
Pametni telefoni su također, i nastavit će biti, glavni pokretač prometa, ističu iz Ericssona.
Podsjećaju i da je u svijetu korisničkih identiteta u mobilnim mrežama prošle godine bilo 6,2 milijardi, a novih 170 milijuna ih je dodano tijekom prvog kvartala ove godine.
U izvještaju se ističe i da će za mnoge ljude širom svijeta mobilni telefon postati jedino sredstvo pristupa internetu, te predviđa da će do 2017. broj korisničkih identiteta u mobilnim mrežama doseći 9 milijardi.
U vezi mobilnog širokopojasnog pristupa predviđa se da će 2017. dosegnuti 5 milijardi pristupa, kojih je krajem prošle godine u svijetu bilo jedna milijarda.
Podaci iz Ericssonova izvještaja pokazuju i velike razlike između zemalja i regija u svijetu, pa tako primjerice u porastu broja mobilnih korisničkih identiteta u prvom tromjesečju ove godine vodi Kina s 39 milijuna, a slijedi Indija s 25 milijuna.
Azijsko-pacifička regija je prva s 93 milijuna, a Afrika druga s 30 milijuna.
Glavni stalni trend je da sve postaje mobilno, što iz Ericssona objašnjavaju uglavnom većom potrebom ljudi za povezanošću s bilo kojeg mjesta i u bilo koje vrijeme te korištenjem video sadržaja, usluga temeljenih na računalnom oblaku (cloud) te interneta.