Telefonske usluge i u prvom su ovogodišnjem tromjesečju nastavile bilježiti pad prihoda, što u HAKOM-u objašnjavaju smanjenom kupovnom moći i razvojem novih usluga, posebno temeljenih na prijenosu podataka što pokazuje i nastavak rasta tržišta odnosno broja priključaka za širokopojasni pristup internetu.
Tih je priključaka krajem prvog tromjesečja ove godine bilo gotovo 1,2 milijuna ili 3 posto više nego na kraju prethodnog razdoblja.
U nepokretnoj mreži HT je zadržao vodeći položaj u dijelu koji se odnosi na pružanje telefonskih usluga, ali se s druge strane za 2 posto u odnosu na kraj prošle godine povećao udjel novih operatora, i to na 43 posto.
Na tržištu pokretnih komunikacija treći operator Tele2 Hrvatska povećao je za oko 4 posto svoj tržišni udjel u odnosu na kraj 2011. što, po HAKOM-u, pokazuje da na hrvatskom tržištu elektroničkih komunikacija postoje tri stabilna operatora.
Iako se većina prihoda operatora pokretnih mreža temelji na telefonskim uslugama sve više se zbog prihoda okreću razvoju usluge širokopojasnog pristupa internetu, što pokazuje i podatak o 7 postotnom rastu širokopojasnog pristupa internetu putem pokretne mreže.
U tome se Hrvatska već približila EU prosjeku, ali HAKOM drži da znatne mogućnosti za rast širokopojasnih priključaka postoje još u nepokretnoj javnoj komunikacijskoj mreži jer je gustoća tek na 20 posto.
Sve više korisnika, odnosno oko 40 posto kućanstava koristi u Hrvatskoj i uslugu prijenosa TV programa uz plaćanje naknade nekog od kabelskih, IPTV ili satelitskih operatora, pa HAKOM u tom segmentu veliki potencijal za rast vidi u 60 posto kućanstava koja trenutno televiziju prate isključivo putem zemaljskih priključaka.