Istaknula je to pomoćnica ministra financija i ravnateljica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec na današnjem svečanom otvaranju tog projekta u Informacijskom centru EU u Zagrebu.
Projekt je, kaže, izuzetno važan za hrvatsku Poreznu upravu jer će dodatno ojačati njezin administrativni kapacitet i prilagodbu stečevinama EU-a.
Projekt je u skladu i sa strateškim ciljevima Porezne uprave od 2011. do 2015. kojima se planiraju ojačati porezni postupci i nadzor, posebno prema velikim poreznim obveznicima koji ostvaruju 60 posto poreznih prihoda i najvećim dijelom, kako je kazala Čavlović Smiljanec, nisu bili predmet nadzora.
S obzirom da za njih treba više pažnje najavila je da je u planu osnivanje posebnog ureda za tu skupinu.
Uz ovaj projekt, u Poreznoj upravi je u tijeku i projekt Svjetske banke za jačanje administrativnih kapaciteta i informatizacije, što će sve pridonijeti učinkovitosti poreznog nadzora prijava, ali i suzbijanju poreznih prevara, istaknula je Čavlović Smiljanec.
Šef odjela Delegacije EU-a u Hrvatskoj za provedbu projekata Richard Masa podsjetio je da su stajališta o porezima u EU promijenjena uslijed krize te kako se stvaraju nova pravila kojima je cilj postići rast, pri čemu je bitno poboljšati dijalog i koordinaciju na tom području unutar EU-a kako bi se postiglo učinkovitije prikupljanje poreza i smanjila utaja.
Da bi reforme u tom smislu bile uspješne potrebni su, kako je kazao, prijateljski porezni zakoni koji će građane odbiti od utaje poreza, kao i razmišljati o onima najranjivijim.
Naglasio je da će i Hrvatska kada pristupi EU morati revidirati svoj porezni sustav te pojačati učinkovitost prikupljanja te smanjiti utaju poreza, a vjeruje da će tome pomoći i ovaj projekt.
Zamjenik njemačkog veleposlanika u Hrvatskoj Valentin Gescher koji je istaknuo da je nadzor poreza jedna od važnijih metoda za učinkovitost u tom području, jer država može dobro funkcionirati samo ako je dobro financirana.
Britanski veleposlanik u Hrvatskoj David Slinn napomenuo je da mu je drago što dvije najveće države EU, Njemačka i Velika Britanija, pomažu pristupnoj članici Hrvatskoj u tom projektu koji će joj omogućiti alate i edukaciju za porezni nadzor.