Nedavno je osnovana Udruga proizvođača peleta, briketa i drvne biomase, koja pokreće kampanju za veću uporabu peleta, a cilj je omogućiti da više peleta ostane i plasira se na domaćem tržištu, jer je riječ o izvoru energije velike dodane vrijednosti, kazao je predstavnik te udruge Raul Cvečić Bole.
Za to je, naglasio je, potrebna potpora državnih institucija i građana.
Pojasnio je da su pelete kruto biogorivo proizvedeno iz biomase, pogodno za grijanje obiteljskih kuća, hotela, bolnica i drugih javnih ustanova, a prednost im je i primjerice i to što su oko 50 posto jeftiniji od loživog ulja, odnosno što dva kilograma peleta imaju jednaku energetsku vrijednost kao jedna litru loživog ulja.
Po njegovim riječima, ovih dana počinje s radom još jedna tvornica peleta u Hrvatskoj, kapaciteta oko 50.000 tona godišnje.
Raul Cvečić Bole, koji je i direktor tvrtke Energy pellets iz Delnica, istaknuo je je uz ostalo kako je primjerice u Italiji je prošle godine proizvedeno oko 500.000 tona peleta, a potrebe tog tržišta su oko 1,8 milijuna tona, pa se dio peleta uvozi, među ostalim iz Hrvatske.
U Austriji je prošle godine ostvarena potrošnja od oko 600.000 tona peleta, proizvodi ih se oko milijun tona na godinu, a kapaciteti tamošnjih tvornica su oko 1,2 milijuna tona na godinu, rekao je.
Na 9. drvno-tehnološkoj konferenciji, koju se jučer i danas održava u Opatiji u organizaciji časopisa Drvo & Namještaj te Drvnog klastera, okupili su se predstavnici privatnog i javnog sektora u drvnoj industriji i šumarstvu, a raspravlja se o prilagodbi europskom zakonodavstvu, o politici cijena sirovine, konkurentnosti, o javnoj nabavi i sl.
Posebno se raspravljalo i o povezivanju drvne industrije s hotelijerstvom, a jučer je usporedo održana i 2. međunarodna konferencija o unutarnjem uređenju upravo s temom hotelskih interijera. Po iznijetim podacima, samo 20 posto ukupne hotelske opreme odnosi se na hrvatske proizvođače, u čemu domaća drvna industrija vidi svoju priliku.