FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Pobuna u Siriji ne jenja ni nakon četrnaest mjeseci

DAMASK, 15. svibnja 2012. (Hina/AFP) - Pobuna u Siriji ušla je u utorak u petnaesti mjesec, dok sukob ne gubi na silini i dok nema nikakve naznake da će se uskoro završiti, pošto je međunarodna zajednica rekla da strahuje od neuspjeha mirovnog plana izaslanika Kofija Annana.

Narodna pobuna koja je počela 15. ožujka 2011., a u prvim mjesecima su je obilježili mirni prosvjedi, postupno se militarizirala zbog grube represije postrojba režima Bašara al-Asada koji se diči potporom dijela stanovnika.

Četrnaest mjeseci poslije, oporba i pobunjenici, uglavnom vojni dezerteri, i dalje traže odlazak režima koji ne priznaje prosvjede i ističe da je odlučan obračunati se sa svojim kritičarima, nazivajući ih "teroristima" koje naoružavaju strane zemlje.

Režim je u utorak, želeći si dati stanovitu vjerodostojnost raspisivanjem parlamentarnih izbora 7. svibnja, objavio da je odaziv birača bio 51,26 posto, ne navodeći rezultate pojedinih stranaka. Međunarodna zajednica je kritizirala izbore, kao i oporba koja ih je bojkotirala.

Na suprotnoj strani, glavna oporbena koalicija, Sirijsko nacionalno vijeće (SNC), izabralo je na sastanku u Rimu Burhana Galiuna za svog predsjednika na još jedan tromjesečni mandat.

SNC je priznat kao "legitimni predstavnik svih Sirijaca" na zadnjoj konferenciji "Prijatelja sirijskog naroda" održanoj u travnju a mnogi oporbeni čelnici smatraju ga "službenim predstavnikom".

No stanje na terenu i dalje je dramatično.

U četrnaest mjeseci sukoba poginulo je više od 12.000 ljudi, većinom civila koji su ubijeni u pucnjavi vladinih snaga, a oko 25.000 je još u zatvoru, priopćio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (OSDH). Deseci tisuća Sirijaca izbjegli su u susjedne zemlje.

Mirovni plan Kofija Annana koji predviđa primirje, što je 12. travnja stupilo na snagu, oslobađanje zatvorenika, povlačenje vojske iz gradova i politički dijalog, ostalo je mrtvo slovo na papiru, premda su ga obje strane prihvatile.

Radi nadziranja provedbe mirovnog plana na terenu je raspoređeno "više od 200 promatrača", rekao je norveški general Robert Mood, voditelj promatračkog izaslanstva.

Francuski ministar na odlasku Alain Juppe ocijenio je kako će Annanov plan "vjerojatno" propasti. Potonji je upozorio da je njegova inicijativa slamka spasa prije nego zemlja potone u građanski rat.

Usto, u susjednom Libanonu, gdje je u zadnja četiri dana devet osoba poginulo u sukobima pristaša i protivnika sirijskog režima, mir se napokon vratio na ulice Tripolija, najvećeg grada na sjeveru zemlje.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙