Takve ocjene, o kojima su danas izvijestili iz Turističke zajednice grada Malog Lošinja, Blanco je iznio nakon prošlotjedne posjete Lošinju i Hrvatskoj, kada je imao susrete s pomoćnikom ministra turizma u Zagrebu te na Lošinju s predstavnicima lokalne vlasti i turizma.
Na Lošinju je uz Mali i Veli Lošinj obišao i Osor, Nerezine te otok Susak, a nakon što mu je prezentiran Projekt održivog razvoja turizma Grada Malog Lošinja, kojeg je izradio zagrebački Institut za turizam, Blanco je komentirao da sve to prati i globalne trendove u kojima je sve češća individualizirana usluga u turističkoj ponudi.
Aktivna je i potraga za novim gostom koji ima izvrsne mogućnosti za usporedbu ponuda različitih destinacija s obzirom na tehnološke inovacije poput društvenih mreža koje su omogućile konkretnu i direktnu komunikaciju sa destinacijama.
Za Projekt je kazao i da se može upoređivati s najboljim planovima održivog razvoja turizma u svijeta, da je usklađen s razvojem destinacije i načelima UNWTO-a, pri čemu je važno minimalizirati negativne aspekte turizma, a one pozitivne i kvalitetnije razvijati te čvrsto poticati jačanje partnerstva u destinaciji.
Ocijenio je i da Lošinj, koji ima dugu turističku tradiciju, ulazi u novu fazu razvoja, u implementaciju elemenata održivog razvoja turizma, što je izuzetno zahtjevno, ali s obzirom da ima jake ljudske potencijale, a posebno velik broj žena i mladih uključenih u turizam ne sumnja da će Lošinj na tom putu i uspjeti.
Iz Turističke zajednice grada malog Lošinja podsjećaju i da su pridruženi član UNWTO-a i članica njegove mreže znanja.