Sudbina disidenta Chena Guangchenga, koji je pobjegao iz kućnoga pritvora, gurnuo je u drugi plan dvodnevne kinesko-američke razgovore, u kojima bi trebalo biti riječi o budućnosti trgovine i pristupa tržištima te diplomatskim pitanjima koja se tiču Irana, Sirije i Sjeverne Koreje.
Sjedinjene Države i Kina nisu se oglasile o slučaju Chena, a nema ni potvrde da se on nalazi s predstavnicima SAD-a u američkom veleposlanstvu u istočnome dijelu Beijinga, kao što tvrde njegovi prijatelji i aktivisti.
Prije nego što je kasno u ponedjeljak otputovala u Kinu, Clinton je obećala da će kod kineskih dužnosnika inzistirati na pitanju ljudskih prava, koje opterećuje američko-kineske odnose već više od dva desetljeća, nakon masakra na Trgu nebeskog mira 1989. godine.
Washington u razgovorima vidi šansu da pokuša nagovoriti Kinu da izvrši pritisak na Iran i Sjevernu Koreju glede njihovih nuklearnih programa, te da odvrati Siriju od oštrih mjera prema nenaoružanim prosvjednicima kao i da smanji napetosti zbog spornih područja u južnom Kineskom moru.
U razgovorima će sudjelovati i američki ministar financija Timothy Geithner, koji će s kineskim partnerima razgovarati o napretku u odnosima glede valuta i trgovine.