Stručno osposobljavanje za maslinare sufinancirali su Šibensko-kninska županija i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) iz financijskih sredstava nizozemske vlade, a ukupna je vrijednost tog projekta 100.000 kuna.
Provedeni program izobrazbe za maslinare nastavak je na strukovne izobrazbe koju je UNDP provodio u partnerstvu sa županijom radi osnaživanja poljoprivrednih proizvođača i njihove prilagodbe uoči skorog ulaska Hrvatske u Europsku uniju, rekla je voditeljica područnog ureda UNDP-a u Zadru Ivana Laginja.
Kroz taj program, polaznici su stekli znanje o pripremi zemljišta za podizanje maslinika, obradi i uzgajanju maslina, suvremenim metodama rada u maslinarstvu, zaštitnim i higijenskim mjerama pri radu i sustavu HACCP.
Na današnjoj dodjeli diploma maslinarima Udruga proizvođača drniškog pršuta predstavila je nedavno odobrenu oznaku zemljopisnog podrijetla koju je dobio taj pršut.
Zahtjev za dobivanje oznake zemljopisnog podrijetla drniškog pršuta podnesen je u lipnju 2011., s tim da su proizvođači podatke o povijesti, marketingu i klimi prikupljali oko četiri godine, istaknuo je predsjednik Udruge proizvođača drniškog pršuta Zvonimir Marin. Oznaku je ta udruga službeno dobila u ožujku ove godine, a ona jamči zaštićenu proizvodnju pršuta na drniškom području.
Proizvodnja će se kontrolirati tijekom cijeloga proizvodnog procesa od nabave sirovine, a na kraju pršut će dobiti vrući žig koji znači da je uistinu riječ o drniškom pršutu, rekao je Zvonimir Marin, dodajući da namjeravaju početi proizvodnju u studenome, što znači da će, budući da se kreće od sirovog pršuta, prvi proizvodi izaći na tržište za dvije godine.
Na temelju sporazuma iz 2011. godine, drnišku Udrugu proizvođača pršuta u izradi dokumentacije za zaštitu njegova podrijetla novčano je podupro UNDP, tako da je pokrio dio troškova za istraživanje koje je proveo Agronomski fakultet u Zagrebu te troškove izrade dizajna zaštićenog znaka od 25.000 kuna. Šibensko-kninska županija osigurala je dodatnih 30.000 kuna, a projekt je podupro i grad Drniš.