Istraživanje pod nazivom "Barometar globalne optimističnosti", kojim je obuhvaćeno više od 1.500 izvršnih direktora, pokazalo je da svega njih 31 posto planira novu akviziciju u idućih 12 mjeseci, što je najslabiji rezultat od 2009. godine otkako ta ugledna revizorska tvrtka provodi takva istraživanja. Usporedbe radi, u prošlom istraživanju, objavljenom u listopadu 2011. godine, njihov je udio iznosio 41 posto.
"Prisutno je stajalište da se ne nalazimo u tipičnoj recesiji nakon dvije i pol godine nepopustljive volatilnosti, pa se izvršni direktori kad je god moguće odlučuju za sigurnije, konzervativnije opcije kako bi stvorili vrijednost", kazao je u intervjuu Pip McCrostie, globalni potpredsjednik za savjetodavne usluge vezane uz transakcije pri Ernst & Youngu.
Rezultati istraživanja zrcale ionako slabo tržište za aktivnosti spajanja i akvizicija. U prvom tromjesečju ove godine zabilježeno je najmanje takvih transakcija u tromjesečnom razdoblju u proteklih sedam godina, a od početka godine te su aktivnosti smanjene otprilike 32 posto.
Više od polovine poslovnih čelnika, koji dolaze iz 57 zemalja i 40 sektora, ocjenjuje da se stanje u globalnom gospodarstvu blago poboljšava, pokazalo je 6. izdanje "Barometra globalne optimističnosti".
"Riječ je o skromnom rastu optimističnosti", kazao je McCrostie, napominjući kako su poboljšana zaposlenost i dostupnost kredita dva važna čimbenika za poboljšanje percepcije gospodarstva u cjelini među izvršnim direktorima.
Upozorava ipak da zabrinutosti u vezi eurozone, nepopustljiva volatilnost, mjere štednje i potencijalno usporavanje rasta na tržištima u nastajanju redom pritišću poslovne čelnike i prigušuju njihov entuzijazam u vezi akvizicija.
S druge strane, entuzijazam poslovnih čelnika raste kada se radi o prodaji imovine. Njih 31 posto, u usporedbi s 26 posto u prethodnom istraživanju, odgovorilo je da će njihove kompanije vjerojatno poduzeti prodaje u idućih godinu dana, s obzirom da se nastoje riješiti imovine koja ne pripada temeljnom poslovanju i time doći do novca u otežanom gospodarskom okruženju.
Uz slabija očekivanja poslovnih čelnika u vezi akvizicija i rastući apetit za prodajom imovine, McCrostie je kazao kako bi oživljavanju aktivnosti mogli pomoći investicijski fondovi rizičnog kapitala.
"Mislim da ćemo svjedočiti uključivanju tih investicijskih fondova i njihovoj daleko većoj aktivnosti s obzirom da je na raspolaganju mnoštvo kvalitetne imovine. Puno je takvih fondova, kako američkih, tako i onih sa sjedištem u Europi, na Bliskom istoku i u Africi, koji su pribavili novi kapital i spremaju se u određenim sektorima ulagati u takvu imovinu", dodao je.
Izvršni direktori iz sektora financijskih usluga, bioznanosti, nafte i plina, te tehnologija i potrošnih roba češće su spominjali da će vjerojatno poduzimati aktivnosti spajanja i aktivnosti, dok su manji optimizam iskazivale kompanije iz sektora metala i vađenja ruda, automobilske industrije, te sektora proizvodnje elekrične energije i drugih energetskih sektora.
Među najvećim optimistima su tvrtke sa sjedištima u Indiji, Velikoj Britaniji, SAD-u i Njemačkoj, dok su slabiji optimizam iskazale one u Japanu i Rusiji, pokazalo je istraživanje Ernst & Younga.