VARŠAVA
Predsjednici parlamenata zemalja članica Europske unije i zamalja kandidatkinja upozorili su u subotu na kraju dvodnevne konferencije u Varšavi, da kriza u Europskoj uniji nije samo gospodarska, nego ima i dimenziju koja može ugroziti socijalnu koheziju Europske unije. „Kriza u Europskoj uniji nije samo ekonomska i financijska, nego ima i socijalnu dimenziju, koja može ugroziti socijalnu koheziju unije“, stoji , uz ostalo, u zaključcima Varšavske konferencije. Hrvatsko se izaslanstvo, na čelu s potpredsjednikom Sabora Josipom Lekom, na marginama varšavskog skupa sastalo s većinom delegacija parlamenata članica EU i zemalja kandidata a na tim je sastancima pružena puna potpora pridruživanju Hrvatske Europskoj uniji. Ta je potpora pružena i u zaključcima Varšavske konferencije u kojima su predsjednici parlamenata preporučili parlamentima zemalja članica da dovrše ratifikacijski proces što je prije moguće kako bi Republika Hrvatska pristupila Europskoj uniji kada je i planirano, u srpnju 2013. godine.
LJUBLJANA
Slovenski sindikati su politički instrumentalizirani, a štrajk javnih službenika i mogućnost referenduma o neizbježnim mjerama štednje Sloveniju bi približio "crnom", grčkom scenariju, ocjena je nekadašnjeg ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika koji je nedavno izabran za predsjednika nadzornog odbora "Mercatora". "Najgore što se može dogoditi Sloveniji idućih mjeseci je da njene obveznice zbog visokog rizika nitko ne bude htio kupiti. U tom ćemo se trenutku naći u grčkom scenariju", rekao je Lahovnik za katolički radio Ognjište. Istaknuo je međutim da država još može izbjeći taj scenarij, ali pod dva uvjeta. Prvo, da ne dođe do političke blokade u odlučivanju o mjerama štednje. Drugo, da se postigne dogovor s, kako je rekao, "politički instrumentaliziranim sindikatima" kako ne bi tražili referendum na kojemu bi birači te mjere mogli odbiti. "Ako bi vladin paket štednje na referendumu odbili, dali bismo jasan signal inozemstvu da nismo spremni ograničiti javnu potrošnju u razumne i održive okvire, a naši troškovi zaduživanja bi narasli ili naše obveznice nitko ne bi htio kupiti", rekao je Lahovnik, dodavši da je u tom smislu negativna poruka bio i štrajk javnog sektora u srijedu u kojemu je sudjelovala polovica javnih službenika, najviše u školstvu.
DAMASK
Grupa promatrača UN-a koja nadzire krhko primirje u Siriji, a ondje je od 15. travnja, posjetila je u subotu središnju sirijsku pokrajinu i grad Homs, a njezini članovi sastali su se s tamošnjim guvernerom, prenijela je državna novinska agencija Sana. "U Homs je poslana grupa promatrača. Njezini su se članovi ondje sastali s guvernerom", rekao je glasnogovornik UN-a Haled al-Masri. Sana prenosi kako promatrači obilaze razne četvrti Homsa, no zasad nema više informacija o ovome posjetu. Uoči posjeta regiji promatrača UN-a, sukobi i bombardiranja koja redovito izvode vladine snage u gradu Homsu prekinuti su, prema riječima oporbenih aktivista. Grad je, kazali su, miran prvi put u posljednjih više od tjedan dana. Tijekom nemira u Siriji u proteklih godinu dana, najteže borbe između vladinih snaga i pobunjenika vodile su se u gradu Homu i njegovoj okolici. Oporbeno Sirijsko nacionalno vijeće u subotu je ponovno uputilo poziv UN-u za vojnom intervencijom u zemlji kako bi se pokušali prekinuti i zaustaviti zločini režima predsjednika Bašara al-Asada. Vijeće tvrdi da su snage režima u subotu ušle u neke četvrti Homsa - Bajadu i Haldijeh te da su "ulice i kuća pune tijela mučenika", a četvrti potpuno razorene.
UJEDINJENI NARODI
Vijeće sigurnosti glasat će u subotu tijekom dana o nacrtu rezolucije kojim će se odobriti slanje najviše tri stotine nenaoružanih vojnih promatrača u Siriju. Istodobno je Sirijsko oporbeno nacionalno vijeće u subotu ponovno pozvalo UN da vojno intervenira u toj zemlji i tako zaustavi zločine Al-Asadova režima "Još jednom pozivamo Vijeće sigurnosti UN-a na hitnu vojnu intervenciju kako bi prestali zločini režima nad nenaoružanim sirijskim narodom", kaže se u priopćenju Sirijskoga nacionalnog vijeća.