ZAGREB - Izmjenama i dopunama Zakona o grobljima, o kojima su jutros raspravljali zastupnici u Hrvatskom saboru, predlaže se da se prateće građevine na groblju kao što su krematorij, mrtvačnica, prostor za ispraćanje mrtvih i slične, mogu graditi izvan ograđenog prostora groblja, a ne kao što je predviđeno sadašnjim zakonom, samo unutar ograde groblja. Zamjenica ministra graditeljstva Ana Mrak Karitaš pojasnila je kako je u primjeni postojećeg Zakona utvrđeno da je zbog nedostatka prostora, lokacijskih uvjeta, konfiguracije terena, neuređenih imovinskopravnih odnosa i drugih razloga, u pojedinim jedinicama lokalne samouprave nemoguće graditi mrtvačnice ili druge prateće objekte. Zoran Vinković je u ime Kluba HDSSB-a predložio da se problem gradnje na grobljima temeljito izmjeni na dvije razine: legaliziranjem postojećih objekata koji su izgrađeni izvan groblja i pripremom novog zakona kojim će se definirati gradnje pratećih objekata unutar ograde groblja ili na čestici neposredno pored groblja.
ZAGREB - U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU) danas je otvoren e-kongres o endokrinologiji i dijabetologiji "Endokrinologija i dijabetologija online", prvi kongres u Hrvatskoj koji se održava samo putem interneta. E-kongres se održava do 19. svibnja, a organizirao ga je Klinički Zavod za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma "Mladen Sekso" KBC Sestre milosrdnice Medicinskog fakulteta u Zagrebu u suradnji s Razredom za medicinske znanosti HAZU-a. Namijenjen je liječnicima opće medicine, specijalizantima i specijalistima svih specijalnosti koje imaju dodirnih točaka s endokrinologijom i dijabetologijom, a cilj mu je na jednostavan i praktičan način upoznati liječnike s najčešćim bolestima kojima se bave ta područja medicine, raspraviti aktualna pitanja i educirati liječnike pravilnom liječenju bolesnika i pravovremenom upućivanju bolesnika specijalistu endokrinologu. Edukacija će se održati u obliku kongresa napravljenog od 46 snimljenih predavanja, a svi prijavljeni sudionici dobit će lozinku kojom će pristupiti praćenju predavanja. Pristup predavanjima bit će moguć u bilo koje doba dana za vrijeme održavanja kongresa.
DUBROVNIK - Gradonačelnik Trebinja Dobroslav Ćuk izjavio je danas kako je došao trenutak da "zažalimo za onim što se dogodilo 90-ih godina prošlog stoljeća i da oprostimo jedni drugima svjesni da podsjećanjem na to ratno vrijeme otvaramo rane prošlosti". "Duboko i iskreno žalim zbog svega što nam se dogodilo, zbog svake žrtve i štete koja je nanesena građanima Dubrovnika", rekao je Ćuk u Dubrovniku na seminaru o prekograničnoj suradnji. Dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić kazao je kako je trebalo proći 20 godina da iz Trebinja dođe netko tko je izrazio žaljenje zbog onog što nam se dogodilo te dodao da smatra da je danas otvoreno jedno novo poglavlje. Na pitanje hoće li se i on ispričati, Vlahušić je rekao kako on to ne može, jer situacija nije ista. Kazao je kako žali svaku žrtvu, ali da način na koji je došlo do njih nije isti. Seminar o suradnji na razvoju održivog turizma održava se u dubrovačkom hotelu Excelsior u organizaciji veleposlanstava SAD-a u Hrvatskoj i BiH, programa Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj i grada Dubrovnika.
ZAGREB - Knjigu akademika Dubravka Jelčića "Nasilje žalosnih uspomena - Krhotine sjećanja 1967.-1969.-1971.-2003.-2007." objavila je zagrebačka naklada P.I.P. Pavičić. Knjiga "Nasilje žalosnih uspomena - Krhotine sjećanja 1967.-1969.-1971.-2003.-2007." (214 str.) podijeljena je na dva dijela. U prvom autor piše o svojim sjećanjima na događaje koji su obilježili Hrvatsko proljeće te o razdoblju nakon 2000. godine i svom odnosu s HDZ-om. U drugom dijelu piše o rashrvaćivanju Hrvatske, funkcioniranju države, hrvatskim strankama, Europskoj uniji i položaju Hrvata u BiH. Na kraju knjige objavljeno je i imensko kazalo. Jelčić u predgovoru napominje kako u sjećanjima piše o načinu kako je izglasovana slavna Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika, kako je tekla desetodnevna turneja Društva književnika Hrvatske po Slavoniji, što se sve na njoj događalo te kakav je odjek imala u hrvatskoj javnosti. Također navodi kako piše o onom što je obilježavalo Hrvatsko proljeće u Slavoniji, o znakovima otpora hrvatske javnosti kulturnoj agresiji na Hrvatsku te o onomu što se događalo iza kulisa, kako ističe, sluganske politike HDZ-a od 2003. do 2007.
ZAGREB - Član nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić posvjedočio je na suđenju u aferi Ina – MOL da od izmjena međudioničarskog ugovora, koji je vlada bivšeg premijera Ive Sanadera potpisala s mađarskim MOL-om, hrvatski predstavnici u upravi ne mogu utjecati na Inino poslovanje. "Upravljačka prava ne omogućuju da predstavnici Republike Hrvatske utječu na ostvarenje zacrtanih ciljeva", kazao je Vanđelić, odgovarajući na pitanja USKOK-a koji Sanadera u ovom slučaju tereti da je za 10 milijuna eura mita Mađarima prepustio upravljačka prava u Ini. Vanđelić je kazao da od izmjena ugovora Inu više ne vodi uprava, u kojoj su po tri hrvatska i mađarska predstavnika, nego odbor izvršnih direktora. Članovi uprave čak nemaju ni resor za koji su zaduženi, dodao je svjedok. Kazao je da članovima uprave vođenje tvrtke onemogućuje interni dokument imenom Lista ovlaštenja za donošenje odluka (LODO) čiju su izmjenu hrvatski članovi uprave već tražili, ali su bili preglasani. Vanđelić je rekao da su na nepovoljnosti u izmijenjenom međudioničkom ugovoru bivšu vladu u nekoliko navrata upozoravali i hrvatski članovi nadzornog odbora, a bili su ih svjesni i u Ministarstvu gospodarstva.
KNIN - Policija sumnjiči 33-godišnjaka i 51-godišnjaka iz Kistanja da su 15. travnja ove godine u Kistanjama pokušali ubiti 35-godišnjaka iz Turnja. Kninska policija pred županijskog državnog odvjetnika privela je 33-godišnjeg Kistanjca, dok se još uvijek traga za njegovim 51-godišnjim sumještaninom. U nedjelju, 15. travnja, dvojica Kistanjaca iz još uvijek nerazjašnjenih razloga iz vatrenog su oružja pucali su na 35-godišnjaka iz Turnja. Turanjac se, pokušavajući pobjeći, ukrcao u svoj automobil zagrebačkih registarskih oznaka, te se uslijed velike brzine zabio u stablo u centru Kistanja. Tom prigodom zadobio je teške tjelesne ozljede. Policija pretpostavlja kako su obračun najvjerojatnije izazvali neriješeni poslovi oko preprodaje droge ili nepodmireni dugovi, navodi izvor blizak policiji.
ZAGREB - Špilja Veternica na Medvednici ponovno otvara vrata posjetiteljima od ovoga vikenda, priopćila je Javna ustanova "Park prirode Medvednica". Proljetno otvorenje špilje Veternice bit će 21. i 22. travnja u 10 sati, a bit će otvorena subotom, nedjeljom i blagdanom od 10 do 16 sati. Špilja Veternica je 1979. godine zaštićena zakonom kao geomorfološki spomenik prirode. Ulaz u špilju nalazi se na nadmorskoj visini od 320 metara. Ukupna duljina do sada istraženih kanala iznosi 7128 metara, a dužina glavnog kanala 2622 metra. Ukupna vertikalna razlika iznosi preko 200 metara. Za posjetitelje je uređeno prvih 380 metara špilje. Veternica je peta po dužini špilja Hrvatske, a najduža u sjevernoj Hrvatskoj. Značajno je arheološko i paleontološko nalazište kao i poučni primjer krških pojava. Pozornost javnosti na tu špilju prvi puta svraća 1889. Dragutin Gorjanović Kramberger.