Kako u srijedu prenose banjalučke "Nezavisne novine", prognozirani rast inozemnih ulaganja temelji se prije svega na privatizacijskim i infrastrukturnim projektima uglavnom u elektroenergetskom sektoru.
Tijekom 2011. godine u BiH je zabilježen priliv inozemnih investicija tek nešto manji od 200 milijuna eura, no u DEP-u ocjenjuju kako će se taj iznos ove godine udvostručiti, dok bi u 2013. izravne inozemne investicije mogle dosegnuti 500 milijuna eura.
Sličan obujam inozemnih investicija planiran je i za 2014. godinu, dok se najveći priliv očekuje 2015. godine, a u DEP-u drže kako će inozemni investitori tada u BiH uložiti do 1,12 milijardi KM (oko 560 milijuna eura).
Očekivane investicije u ovoj godini planirane su na temelju činjenice da država kani prodati svoje vlasničke udjele u tvrtkama "Hidrogradnja", "Energopetrol", UNIS i "Šipad Export-Import" kao i na započetoj gradnji termoelektrane u Zenici koju financira kazahstanska tvrtka "KazTransGas".
Važnim izborom inozemnih investicija u narednim godinama smatra se najavljena gradnja termoelektrane kod Doboja, što je projekt britanskog Energy Finance Team-a (EFT) baš kao i gradnja hidroelektrane Ulog, termoelektrane kod Ugljevika i sedmog bloka termoelektrane Tuzla.
Nova elektroenergetska postrojenja najavljena su i na Drini kao i u Kaknju.
Ruski "Zarubezneft" najavio je pak kako će do 2015. godine investirati ukupno 1,6 milijardi KM (800 milijuna eura) u rafineriju nafte u Bosanskom Brodu.