Na današnji dan prije 67 godina Kalnički partizanski odred, jedinice bugarske Otečestvene fronte i sovjetske Crvene armije ušle su u Međimurje i prekinule četverogodišnju mađarsku okupaciju.
Vijenci su položeni kod spomen-ploče na ulazu u palaču Zrinskih, spomenik poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, poginulim borcima u Drugome svjetskom ratu na čakovečkom groblju te na spomen-groblju u Svetom Jurju u Trnju.
Osim izaslanstva Međimurske županije, u obilježavanju su sudjelovali i predstavnici grada Čakovca, saborski zastupnici s međimurskog područja, predstavnici Društva antifašista i antifašističkih boraca Međimurja, Društva "Josip Broz Tito" i mnogi građani.
Oslobođenjem 1945. godine Međimurje je jednom za sva vremena pripojeno matici zemlji, naglasio je međimurski župan Ivan Perhoč na svečanosti u Svetom Jurju u Trnju.
Perhoč je rekao da je u Zagrebu najavljen skup na kojem bi trebali sudjelovati i predstavnici mađarske desnice koji se zauzimaju za ponovno pripajanje Međimurja Mađarskoj.
"Žalosno je da u Hrvatskoj danas postoje grupe ljudi koji im pružaju gostoprimstvo zaboravljajući na sve patnje i žrtve koje su Međimurci podnijeli da bi danas živjeli u slobodnoj Hrvatskoj", rekao je župan Perhoč i dodao kako zato "treba podsjetiti na svijetle povijesne trenutke, kada su naši djedovi i očevi ustali protiv njemačkog nacizma i mađarskog fašizma nošeni temeljnim moralnim vrijednostima - slobodom, jednakosti i ljubavi prema bližnjima".
Upravo su to vrijednosti po kojima smo mi Međimurci poznati, a to su i vrijednosti koje su Hrvati branili u Domovinskom ratu, zaključio je međimurski župan Perhoč.
Procjenjuje se da je u Narodnooslobodilačkoj borbi sudjelovalo oko dvije tisuće Međimuraca, a poginulo ih je oko 350.
(Hina) xtjak yvkn