Ban je rekao da je "zabrinut zbog kontinuirane i povećane primjene smrtne kazne" u Iraku. Prema njegovu izvješću, u Bagdadu je između prosinca 2011. i veljače 2012. pogubljeno 80 osuđenika, u usporedbi sa 68 u razdoblju siječanj-studeni 2011.
Većina pogubljenih osuđeni su prema iračkim zakonima o borbi protiv terorizma, navodi se u izvješću glavnog tajnika.
"Zato pozivamo iračke vlasti da uvedu moratorij na primjenu smrtne kazne", rekao je on.
U ožujku je organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International objavila da je povećan broj pogubljenja izvršenih u svijetu prošle godine, uglavnom zbog porasta uporabe smrtne kazne u Iraku, Iranu i Saudijskoj Arabiji.
Ban je također izrazio zabrinutost zbog povećanja broja poginulih civila u Iraku u mjesecima nakon odlaska američkih vojnika. Rekao je da su 302 civila ubijena u nasilnim napadima u siječnju, što je najveći mjesečni broj poginulih civila od 2007.
Vojske i policijske snage često su meta napada u Iraku, gdje se bombaški napadi i pucnjave i dalje događaju gotovo svakodnevno.
Iračko krilo Al Kaide i srodne sunitske muslimanske pobunjeničke skupine objavile su da unatoč povlačenju američkih snaga neće položiti oružje i nastavit će borbu protiv vlade u Bagdadu kojim dominiraju većinski šijiti.
Oni su preuzeli odgovornost za gotovo sve veće napade u ovoj godini, izvodeći koordinirane napade diljem zemlje, otprilike jednom mjesečno od odlaska Amerikanaca.