"I dalje postoji mogućnost snižavanja gospodarskih prognoza. Prevladavaju rizici koji bi mogli dovesti do sniženja prognoza", kazao je Mario Draghi na tiskovnoj konferenciji održanoj nakon redovnog zasjedanja na kojem su zadržane važeće kamatne stope u visini rekordno niskih jedan posto.
Bančina ocjena stanja u gospodarstvu više-manje je ostala nepromijenjena u odnosu prethodni mjesec.
Draghi je kazao kako upravno vijeće ECB-a rizike za inflaciju u srednjoročnom razdoblju ocjenjuje uravnoteženima, s tim da postoji veća opasnost od jačanja inflacije, nego od njezina slabljenja u ovoj godini. U ECB-u žele da stopa inflacije bude u visini približno dva posto, no ona je već 16 mjeseci zaredom iznad te razine.
Osvrnuo se također na nekonvencionalne mjere ECB-a, uključujući trogodišnje jeftine zajmove u ukupnom iznosu od 1.000 milijardi eura, podsjećajući da su one privremene, no nije želio govoriti o eventualnom vremenskom okviru za njihovo ukidanje. Čelnik njemačke središnje banke Bundesbank Jens Weidmann požurivao je ECB da započne razgovore o ukidanju tih mjera.
Golemi iznos ECB-ovih trogodišnjih jeftinih zajmova ubrizganih u bankovni sustav spriječio je ozbiljnu nestašicu kredita, poručio je Draghi, napominjući da treba još vremena da se u potpunosti sagleda njihov učinak.
Iako se ekonomisti većinom slažu da su dvije aukcije jeftinih zajmova pomogle spriječiti izrazitije smanjenje kreditnih plasmana banaka, aktualni bančini podaci ne sugeriraju jačanje kreditne aktivnosti, potičući pitanja o tome stiže li novac tamo gdje bi trebao.
"Te su dvije operacije spriječile značajnije nestašice kriza i smanjile pritisak pri refinanciranju banaka kao i onaj na kreditne sustave", zaključio je Draghi.
Vladama eurozone poručio je da odgovorno izvršavaju svoje obveze kako bi zajamčile zdrave strukturne reforme i dobru fiskalnu poziciju, ističući kako je to od ključne važnosti za gospodarski rast.