TI za BiH objavio je kako je parlamentu BiH upućen na razmatranje prijedlog izmjena zakona o sprječavanju sukoba interesa kojima bi se izbjegla njegova primjena na savjetnike izabranih dužnosnika, a krug bliskih srodnika tih dužnosnika koje bi zakon tretirao pokušava se svesti na najužu obitelj.
"To predstavlja najgrublji pokušaj uništavanja zakonskih rješenja i čini ih potpuno bespredmetnim", stajalište je ogranka TI za BiH.
Postojeći zakon koji regulira sukob interesa zabranjuje izabranim dužnosnicima izravno ili neizravno poslovanje značajnije vrijednosti s tvrtkama u državnom vlasništvu, a ista zabrana odnosi se i na članove njihovih obitelji.
Takve slučajeve istražuje i sankcionira Središnje izborno povjerenstvo (SIP) koje je zbog toga do sada izreklo niz kazni uključujući tu i smjene izabranih dužnosnika, uglacnom na nižim razinama vlasti.
TI ističe kako se novim rješenjima praktično pokušava osigurati da izabrani dužnosnici ubuduće ni po kojoj osnovi ne mogu odgovarati za kršenje zakona, posebice kada su u pitanju njihovi bliski srodnici, unatoč činjenici kako je u dosadašnjoj praksi provedbe zakona utvrđeno da su brojni dužnosnici sankcionirani upravo jer su koristili svoje bliske srodnike za protuzakonito vlastito bogaćenje.
Dodatni problem sa stajališta TI je to što se pokušava uvesti nova definicija državnog poduzeća tako što bi se takvim smatralo samo ono u kojem država ima više od 50 posto vlasničkog udjela. Pretpostavlja se kako to otvara prostor za nove manipulacije baš kao i odredba da se sa pet na dvadeset tisuća konvertibilnih maraka (s dvije i pol na deset tisuća eura) poveća iznos vrijednosti ugovora kojima izabrani dužnosnici osobno ili preko drugih osoba mogu biti povezani s javnim tvrtkama.
"Očevidno je kako su predstavnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), HDZ-a BiH i SDP-a udruženi u koaliciju koja za cilj ima potpuno urušavanje Zakona o sprječavanju sukobu interesa i državnih institucija, stavljajući pojedinačne i stranačke interese ispred interesa javnosti i države", optužba je koju je iznio TI dodajući kako stranke-članice vladajuće koalciije za cilj imaju isključivo osobno bogaćenje svojih dužnosnika.
Delegaciji Europske unije u BiH, Uredu visokog predstavnika (OHR), misiji OESS-a u BiH, Vijeću Europe, a posebice Venecijanskoj komisiji i Skupini država za borbu protiv korupcije (GRECO) TI je uputio poziv da hitno reagiraju i spriječe usvajanje spornih zakonskih rješenja u parlamentarnoj proceduri.