Crobex indeks oko podneva bio je u plusu 0,26 posto, na 1.840 bodova, dok je Crobex10 oslabio 0,60 posto, na 989 bodova.
Redovni promet dionicama dosegnuo je do podneva 19,2 milijuna kuna, što je otprilike 9 milijuna više nego jučer u ovo doba.
„Dionice Petrokemije i Valamar Adrije Holdinga danas su ulagačke zvijezde. Dionicom Petrokemije u prva dva sata trgovanja ostvareno je oko 10 milijuna, a cijena joj je skočila više od 12 posto, na povijesno rekordnu razinu. Znatniji promet ostvaren je i dionicom Valamar Adria Holdinga, a i cijena joj je snažno porasla, gotovo 10 posto“, ističe Siniša Gašparević, fond menadžer društva za upravljanje investicijskim fondovima ST Invest.
Pod utjecajem špekulacija o privatizaciji kutinske Petrokemije, cijena te dionice i danas je ojačala, i to za 12,14 posto, na 359,99 kuna. Tijekom jutra dosegnula je i povijesno rekordnih 380 kuna.
Po likvidnosti, slijedi dionica Valamar Adrije Holdinga, kojom je do podneva ostvareno 2,83 milijuna kuna prometa, a cijena joj je skočila 10,4 posto, na 104 kune. To je njezina najviša razinu od 18. lipnja 2008. godine, kada je na zatvaranju dosegnula 105,17 kuna.
Milijunski promet do sada je ostvaren još i dionicom HT-a. Cijena joj je ojačala 0,55 posto, na 217,5 kuna.
Među likvidnijim izdanjima, po rastu cijene ističe se još i dionica Đuro Đaković Holdinga, koja je poskupjela 3,56 posto.
Od gubitnica, pak, izdvajaju se dionice Ingre, koje su pojeftinile 4,6 posto, Viadukta 3,63 posto, te Podravke, 2 posto.
„Tehnička slika tržišta pokazuje da se Crobex kreće u valovima, ali da je svaki vrh i svaka dolina vala viša od pret¬hodne. U zadnjih nekoliko tjedana imamo već tri rastuća vrha i tri rastuća dna. Svoj rastući trend Crobex može najviše zahvaliti poskupljenju dionica Petrokemije i HT-a. To znači da je Crobex uspio naći potporu na razini od 1.800 bodova, ili oko 20-dnevnog pomičnog prosjeka. Istodobno se indeks približava odozdo 200-dnevnom po¬mičnom prosjeku, budući da Crobex raste, a taj indikator pada. Kada indeks probije pomični prosjek odozdo, bit će to svima očigledan signal za kupnju“, navodi Gašparević.
U međuvremenu, Državni zavod za statistiku objavio je da je u veljači u Hrvatskoj promet u trgovini na malo porastao 1,1 posto na godišnjoj razini. Nešto manji rast od očekivanja posljedica je pada prodaje naftnih derivata zbog snažnog rasta njihovih cijena.
Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, u prosjeku su očekivali rast potrošnje u veljači u odnosu na isti mjesec prošle godine za 2 posto.
Svi su očekivali rast potrošnje, i to u rasponu od 1 do 3,5 posto, jer su najave povećanja PDV-a s 23 na 25 posto od početka ožujka navele građane na pojačanu kupnju prije povećanja poreza.
„U veljači je, očekivano, potrošnja porasla zbog najave povećanja PDV-a i ukidanja olakšica pri kupnji automobila. No, slabiji nego što se očekivalo rast potrošnje možda je posljedica rasta cijena naftnih derivata, zbog čega je pala prodaja goriva“, kaže Hrvoje Stojić, voditelj odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.
Povećanje PDV-a od 1. ožujka, kao i daljnje poskupljenje naftnih derivata vjerojatno su, smatra Stojić, i u ožujku ostavili traga na potrošnju.