Rusko ministarstvo vanjskih poslova ističe u priopćenju da su "prijedlozi i izjave koji su se čuli u Istanbulu o izravnoj potpori, pa i vojnoj i logističkoj, naoružavanju oporbe (...) svakako u suprotnosti s nastojanjima na mirnom rješavanju sukoba".
Moskva usto žali što "sirijska vlada nije bila zastupljena" na tom skupu.
Ruska diplomacija nije rekla na koga točno misli. Sjedinjene Države i Turska uputile su 25. ožujka poziv za slanje "nevojne pomoći" pobunjenicima.
Burhan Galiun, predsjednik Sirijskog nacionalnog vijeća (SNC), glavne oporbene koalicije, rekao je pak u Istanbulu da će njegov pokret isplaćivati plaću pripadnicima Slobodne sirijske vojske (FSA) koja se bori protiv Damaska i pozvao je sudionike konferencije da naoružaju pobunjenike.
Rusija je u ponedjeljak istaknula da glavna zadaća i dalje mora biti provedba plana Kofija Annana, posebnog izaslanika UN-a i Arapske lige za Siriju, koji treba zaustaviti nasilje.
I sirijski službeni tisak kritizirao je u ponedjeljak međunarodnu konferenciju u Istanbulu, kao i "naftne monarhije", optuživši ih da potiču nasilje u Siriji gdje režim u krvi guši pobunu što je izbila prije više od godinu dana.
Sa skupa je upućen poziv da se odredi "krajnji rok" do kojega režim mora provesti Annanov mirovni plan, istaknuvši ipak kako narod ima pravo na samoobranu. Skup se nije očitovao o dopremi oružja pobunjenicima, što su tražili Katar i Saudijska Arabija.
"Konferencija 'neprijatelja Sirije', usprkos medijskoj galami, dala je jadne rezultate (...) i pokazala da nije kadra poljuljati odlučnost Sirijaca i njihovo odbijanje strane intervencije", piše Al-Baas, glasilo stranke na vlasti.