Dow Jones indeks oslabio je 0,54 posto, na 13.126 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,49 posto, na 1.405 bodova. I Nasdaq indeks pao je 0,49 posto, na 3.104 bodova.
Zbog glasina da bi SAD, Britanija i Francuska mogle prodati dio strateških rezervi nafte kako bi zaustavile snažan rast cijena goriva, jučer je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku pala gotovo 2 dolara, na 105,40 dolara po barelu.
Pale su i cijene ostalih sirovina, pa su pod najvećim pritiskom bile dionice u energetskom i rudarskom sektoru. S&P indeks rudarskog sektora potonuo je 1,5, a energetskog 1,2 posto.
Loše su na tržište djelovali i slabiji nego što se očekivalo makroekonomski podaci, zbog čega je splasnuo optimizam u vezi rasta američkog gospodarstva.
Narudžbe za trajne proizvode porasle su u veljači za 2,2 posto, dok se očekivao njihov rast od 3 posto, s obzirom da su u siječnju narudžbe pale za oštrih 3,6 posto.
Od 10 sektora S&P 500 indeksa, jučer su ojačale dionice samo u financijskom sektoru, koji je u tekućem kvartalu najveći dobitnik, što se zahvaljuje ublažavanju strahovanja ulagača od posljedica dužničke krize u eurozoni.
S&P indeks financijskog sektora ojačao je jučer 0,4 posto, povećavši svoj dobitak u prvom kvartalu na više od 22 posto.
Posljednjih dana rast cijena dionica poticalo je i 'uljepšavanje portfelja' jer menadžeri fondova uobičajeno pred kraj kvartala kupuju dionice koje su u protekla tri mjeseca najviše dobile na vrijednosti. No, tome se bliži kraj.
„Šminkanje portfelja vjerojatno je poticalo cijene posljednjih dana. No, pritisak na rast cijena slabi. Ako sada kupujete dionice, namira će biti tek idućega ponedjeljka, pa se to neće pokazati u izvješću za prvo tromjesečje“, objašnjava Robert Van Batenburg, direktor u tvrtki Louis Capital.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,03 posto, na 5.808 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,13 posto, na 6.998 bodova, a pariški CAC 1,14 posto, na 3.430 bodova.