Ifo indeks istoimenog instituta sa sjedištem u Muenchenu, dobiven mjesečnom anketom provedenom među približno 7.000 kompanija, neznatno je uvećan u ožujku, na 109,8 bodova, s revidiranih 109,7 bodova u veljači.
Samo nekoliko dana nakon što su najnoviji podaci pokazali prvi pad proizvodnih aktivnosti u Njemačkoj u ovoj godini, budno praćen Ifo indeks ugodno je iznenadio analitičare, ojačavši peti mjesec zaredom, na najvišu razinu od srpnja 2011. Analitičari su u prosjeku očekivali njegovu stagnaciju.
"Njemački Ifo: je li nebo granica?", pita se Carsten Brzeski, ekonomist u banci ING u Bruxellesu. "Snažno tržište rada, popunjene knjige narudžbi i niske zalihe nastavljaju signalizirati rast u idućim mjesecima, premda na niskoj razini".
Njemačko gospodarstvo bilježi pozitivne stope rasta nakon što je izašlo iz financijske krize u 2009., uz iznimku pada BDP-a od svega 0,2 posto u zadnjem tromjesečju prošle godine, kada se dužnička kriza proširila iz Grčke na druge partnere u eurozoni.
Ekonomisti smatraju da će pad kratko trajati pa su neki od instituta već odlučili značajnije povisiti prognoze rasta. Tako IWH Halle institut sada očekuje da će njemačko gospodarstvo ove godine porasti za 1,3 posto. Vlada u Berlinu očekuje rast od 0,7 posto, s tim da bi rast trebao ubrzati nakon umjerene izvedbe u prvom tromjesečju.
Ifo podindeks, koji se odnosi na ocjenu postojećih uvjeta, stagnirao je na mjesečnoj razini i iznosi 117,4 boda, dok je onaj koji se odnosi na očekivanja blago uvećan na 102,7 bodova.
Rizici ipak ostaju na horizontu, upozorava ekonomist toga instituta Klaus Wohlrabe, kazavši za Reuters da potencijalne rizike predstavljaju inflacija i visoke cijene nafte, premda zasad nisu velika opasnost za tvrtke.